Po obniżce wieku emerytalnego świadczenia mężczyzn o 80 proc. wyższe niż kobiet
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. O rozbieżnościach w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz innych problemach systemu emerytur mówili w audycji Rządy Pieniądza Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI S.A.), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
2017-10-09, 10:46
Posłuchaj
Zdaniem Romana Przasnyskiego tak duża różnica wynika z konstrukcji zasad wyliczania emerytur. – Po nowemu liczy się emeryturę w stosunku do tego jaki został zgromadzony kapitał. Z powodu krótszego czasu pracy kobiety gromadzą mniejszy kapitał, stąd więc niższe emerytury. To efekt krótszego o 5 lat czasu pracy i dłuższego okresu życia kobiet. We wszystkich krajach się prowadzi dyskusje nad systemem emerytalnym – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według Mariusza Pawlaka manipulacje wiekiem emerytalnym mogą zakończyć się kryzysem systemu emerytalnego. – Społeczeństwo się starzeje i system zabezpieczeń społecznych w obecnej formie będzie trudny do utrzymania. Powinniśmy wypracować nową formułę, która da gwarancję, która zapewni minimum godnego życia. Składka na ZUS jest postrzegana przez pracodawców jako zbędny koszt, a nie inwestycja na przyszłość – mówił komentator.
W ocenie Krzysztofa Wołowicza ciągłe zmiany w systemie emerytalnym są niepokojące. – Obawiam się, że ciągłe zmiany przy systemie emerytalnym powodują, że ludzie tracą zaufanie. Trzeba ponadpartyjnego porozumienia ws. emerytur, które będzie obowiązywać przez dłuższy czas – stwierdził ekonomista.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_______________________
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 09.10.2017
Godzina emisji: 09:08
REKLAMA