„Polska chciałaby w uczestniczyć w czwartej rewolucji przemysłowej”

„Polska będzie aktywnym uczestnikiem czwartej rewolucji przemysłowej” - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, chodzi o produkcję inteligentnych urządzeń wykorzystujących internet – m.in. w przemyśle meblarskim i AGD. O tym, czy Polska ma szanse by aktywnie uczestniczyć w tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów dr Cezary Mech, ekonomista Sławomir Horbaczewski i Urszula Kryńska (PKO BP).

2017-11-14, 10:27

„Polska chciałaby w uczestniczyć w czwartej rewolucji przemysłowej”
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej i prezentacji raportu "Polska rewolucja w segmencie smart" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. 13.11.2017. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

14.11.17 Dr Cezary Mech, Sławomir Horbaczewski i Urszula Kryńska o zapowiedziach ministra Morawieckiego dotyczących udziału w tzw. czwartej rewolucji przemysłowej
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniła Urszula Kryńska, „trendy światowe faktycznie są takie, że mamy do czynienia z czwartą rewolucją przemysłową lub tzw. przemysłem 4.0”. - Koncepcja ta zrodziła się w Niemczech w 2011 roku i polega na tym, że w sektorze przemysłowym maszyny mają się ze sobą same komunikować. Jest to więc krok dalej za trzecia rewolucją, czyli automatyzacją – tłumaczyła.

Dodała, że Polska na pewno chciałaby w uczestniczyć w czwartej rewolucji przemysłowej, ale „jeszcze dużo przed nami”. - Autorzy raportu poświęconego czwartej rewolucji przemysłowej stwierdzili, że na etapie rozwoju, na którym jesteśmy, polska gospodarka bardzo dużo zyskuje dzięki kopiowaniu tego, co jest na Zachodzie. Nie musimy się porywać z motyką na słońce, ponieważ kopiując rozwiązania zachodnie, możemy jeszcze przez pewien czas rosnąć – zaznaczyła Kryńska.

Dr Cezary Mech podkreślił, że otwarte pozostaje pytanie o to, czy mamy potencjał intelektualny i organizacyjny. - Pytanie czy te podmioty nie byłyby podczepione pod już istniejące sieci dystrybucyjne, które nie są polskie. W Polsce jest najtaniej i jeśli coś się stanie to wyemigrują, a nie przejdą do wyższej półki polegającej na tym, że to wyższa wartość dodana – tłumaczył były wiceminister finansów.

Do tzw. czwartej rewolucji przemysłowej odniósł się także Sławomir Horbaczewski. - Dużo mówimy o tym, że urządzenia nie służą do posługiwania się nimi, ale że wkrótce urządzenia będą posługiwać się nami. Tak samo może być za chwilę z internetem rzeczy. Może się okazać, że będziemy tylko współuczestnikami tej przestrzeni. Minister Morawiecki wskazał, że będzie bilion, czyli tysiąc miliardów, tych urządzeń, czyli w najbliższej przyszłości może się okazać, że będzie ich sto na osobę – podsumował.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 14.11.17

Godzina emisji: 9:09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej