more_horiz

Kongres 590. Innowacyjność i nowoczesne technologie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:00
W podrzeszowskiej Jasionce trwa Kongres 590 - spotkania z udziałem przedstawicieli biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej. Kongres przypada w pierwszą rocznicę podania wiadomości założeń konstytucji dla biznesu, która ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. O polskiej przedsiębiorczości mówili w audycji Rządzy Pieniądza Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Marek Rozkrut (Ernst & Young), Jakub Binkowski (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich).
Audio
  • 17.11.2017 Arkadiusz Pączka, Marek Rozkrut, Jakub Binkowski, Krzysztof Pietraszkiewicz o działalności gospodarczej w Polsce.
Prezydent Andrzej Duda przemawia na gali XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP podczas Kongresu 590
Prezydent Andrzej Duda przemawia na gali XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP podczas Kongresu 590Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zdaniem Marka Rozkruta przedsiębiorstwa prywatne wytwarzają trzy czwarte polskiego PKB. – W związku z tym dyskusja na temat wzrostu firm i barier, które je ograniczają jest debata nad wzrostem gospodarczym w Polsce. Są zachęty i deklaracje wsparcia od rządu, by przedsiębiorcy inwestowali i podejmowali się działań innowacyjnych. Kluczowym czynnikiem polskiej gospodarki była też ekspansja polskich firm zagranicę. Ponad jedna trzecia produkcji w Polsce trafia na rynki zagraniczne – powiedział ekonomista.

Według Krzysztofa Pietraszkiewicza, by rozwijać polską gospodarkę, musimy rzetelnie odpowiedzieć na wiele pytań. – Innowacyjność wspierają dobre regulacje, stabilność i przewidywalność prawa i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Ważne jest, że na Kongresie padają informacje jak czynią to inni, którzy osiągnęli sukces we wdrażaniu innowacji. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak wielu młodych ludzi chce nadal emigrować z Polski – wskazywał prezes Związku Banków Polskich.

W ocenie Arkadiusza Pączka ważne są regulacje w stosunku do małych i średnich przedsiębiorców. – Zapominamy często, że mali i średni przedsiębiorcy stanowią o potencjale polskiej gospodarki. To na nich najbardziej oddziałuje niestabilne i skomplikowane prawo. Dlatego istotny jest dialog z małymi i średnimi przedsiębiorcami. Polskie firmy nie inwestują tylko w Niemczech i Francji, ale i w Afryce, co świadczy o potencjale naszej gospodarki – mówił komentator.

Jak podkreślał Jakub Binkowski, jest bardzo duże pole do poprawy, jeśli chodzi o cyfryzację polskich firm. - W tej chwili zaledwie 7 proc. małych i średnich przedsiębiorstw prowadzi sprzedaż poza Polskę. Trwają w UE debaty nad jednolitym rynkiem cyfrowym, który będzie stanowił dla polskich firm dużą szansę. Warto, by coraz więcej polskich firm wchodziło na rynki zagraniczne z wykorzystaniem narzędzi internetowych. Cyfryzacja stanowi szansę na zniwelowanie przewag, jakie mają duże firmy względem małych i średnich przedsiębiorców – przekonywał gość Polskiego Radia 24.

Kongres 590 odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio. Nazwa kongresu pochodzi od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego. Początek 590 oznacza, że produkt pochodzi z Polski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/IAR/PAP


Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 17.11.17

Godzina emisji: 9.10

 

 

Zobacz także

Zobacz także