„Problem zatrzymania dobrych pracowników w Polsce to problem płac”

2017-12-22, 10:11

„Problem zatrzymania dobrych pracowników w Polsce to problem płac”
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: East News/Mint Images

 „Chcemy, żeby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii” – powiedziała podczas swojej wizyty w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki chciałby, by Polacy wrócili z wysp do Polski. O polskim pracowniku i problemie, jakim jest brak rąk do pracy w naszym kraju, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i prof. Witold Modzelewski (UW).

Posłuchaj

22.12.17 Piotr Soroczyński, prof. Zbigniew Krysiak i prof. Witold Modzelewski o Polakach w Wielkiej Brytanii i bezrobociu w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył prof. Witold Modzelewski, zarówno wypowiedź premier May, jak i mina premiera Morawieckiego świadczą o tym, że polski pracownik jest bardzo ceniony. - To nie jest ktoś, kogo można w łatwy sposób zastąpić. To cenne aktywo i im szybciej się tego w organizacjach nauczymy, tym szybsze sukcesy będziemy osiągać - stwierdził.

Prof. Modzelewski zaznaczył, że „problemem jest to, że gdy pracodawca wykształci dobrego fachowca w poszukiwanej dziedzinie, ten za chwilę zniknie i to nie w Polsce”.

- Dziś wszyscy obawiają się tego, że pracodawca wykształci nowoczesnego spawacza, którego zaraz podkupi firma zagraniczna i który zaraz wyjedzie. Problem zatrzymania pracowników, wybitnych fachowców to problem płac - koniecznej ewolucji dochodowej – tłumaczył gość.

Zaznaczył również, że problem braku rąk do pracy dotyka nie tylko dużych, ale także średnich ośrodków miejskich. - Potrzebny jest tu pewien ruch władzy bowiem struktura jest bardzo nierównomiernie rozłożona. Powinniśmy poprawić sytuację zatrudnienia w mniejszych ośrodkach, a z drugiej strony umożliwić tzw. pozytywne migracje – tłumaczył.

Z kolei prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę, że w Polsce panuje dobry klimat jeśli chodzi o budownictwo. – Panuje dobry klimat do realizacji różnych robot budowlanych, które bardzo dynamicznie się w Polsce rozwijają - zauważył.

W audycji mowa była także m.in. o deficycie budżetowym, który po jedenastu miesiącach tego roku wyniósł 2,4 miliarda zł.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 22.12.17

Godzina emisji: 9:09

Polecane

Wróć do strony głównej