Eksperci z optymizmem o polskiej gospodarce

Goście Polskiego Radia 24: dr Artur Bartoszewicz(SGH), dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski) i Andrzej Radzikowski (OPZZ) wypowiadali się z optymizmem o danych GUS o marcowym wzroście o 6,7 procent wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw oraz zwiększeniu się zatrudnienia o 3,7 procent w stosunku do ubiegłego roku.

2018-05-02, 12:50

Eksperci z optymizmem o polskiej gospodarce
Mat. ilustracyjne . Foto: pixabay / CC0

Posłuchaj

02.05.18 Audycja Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24
+
Dodaj do playlisty

W audycji Rządy Pieniądza wskazywali zarazem problemy, które można obserwować na rynku pracy w Polsce. – Wzrost wynagrodzeń się utrzyma, w niektórych działach będzie większy – stwierdziła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Dodała, że dochodzimy do wyczerpania się zasobów na rynku pracy. Przypomniała, że według Eurostatu w Polsce jest około 700 tysięcy bezrobotnych. Dużą  grupę wśród nich, według szacunków około 30 procent, to osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne by mieć ubezpieczenie zdrowotne. – Coraz trudniej zdobyć pracowników, a dodatkowo zbliża się czas pracy sezonowej w rolnictwie, hotelach czy gastronomii – zauważyła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Dodała, że rozwijająca się sfera budownictwa, która notuje dobre wyniki może mieć kłopoty z naborem pracowników.

– Tego wzrostu wynagrodzeń nie widać w portfelach Polaków  powiedział Andrzej Radzikowski. Wyjaśnił, że średnia płaca w małych firmach zatrudniających do 10 osób wynosi około 2700 złotych. W takich firmach pracuje ponad 3 miliony Polaków. Wskazywał on zarazem na brak rozwiązań innowacyjnych w gospodarce. – Sektor górniczy pociągnął wzrost wynagrodzeń – tłumaczył dr Artur Bartoszewicz. Zauważył, że z polskiej gospodarki wieje optymizmem. – Mamy sytuację, która cieszy. Ludzie maja pracę – mówił. Podkreślił, że trzeba pamiętać o tym iż w Polsce są jeszcze regiony gdzie jest dwucyfrowe bezrobocie. – Nie mamy monolitu na poziomie krajowym. Czasami to są dwa, różne światy  skonstatował. Dodał przy tym, że jeżeli nadal będą wzrosty to można oczekiwać większego zrównoważenia sytuacji, w tym wynagrodzeń. Andrzej Radzikowski stwierdził, że stosunek wynagrodzeń do PKB jest w Polsce nienajlepszy w stosunku do krajów Unii Europejskiej. Przy okazji poinformował, że w UE średnie wynagrodzenie za godzinę w Unii Europejskiej wynosi 27 euro.

– Ten proces musi trwać, to nie dzieje się jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki  odpowiedział dr Artur Bartoszewicz. Zgodził się, że gospodarka powinna być bardziej innowacyjna. Zauważył przy tym ,że konieczne są zmiany w systemie edukacji pod kątem nowych technologii. Mówiąc o porównaniach polskiej gospodarki do innych gospodarek to uważa, że raczej możemy porównywać się z Czechami, a nie Niemcami czy Bułgarią. – My próbujemy odbudować gospodarkę wyjaśnił.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek podała, że utworzenie jednego miejsca pracy w Polsce kosztuje kilka tysięcy euro podczas gdy w Niemczech około 200 tysięcy euro. Przy okazji wskazała, że polscy przedsiębiorcy wymieniają jako bariery inwestowania niestabilność prawa, brak pracowników oraz wysokość podatków i innych obciążeń.

REKLAMA

Według Andrzeja Radzikowskiego warto porównywać się z najlepszymi. Bardzo pozytywnie ocenił decyzje rządu o wypłacie świadczeń społecznych, w tym w ramach programu 500 plus. To zwiększyło popyt wewnętrzny i przyczyniło się wzrostu gospodarki. Zdaniem przedstawiciela OPZZ zyskowność polskich firm jest na dobrym poziomie i stać je na inwestycje.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji  02.05.18

REKLAMA

Godzina emisji 09.09 

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej