"Rządy Pieniądza": założenia do budżetu na 2019 rok są realne

Założenia do przyszłorocznego budżetu, podwyżki dla budżetówki - to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Z Kazimierzem Krupą (Kancelaria Drawbridge), Mariuszem Pawlakiem (Zwiazek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz Kamilem Maliszewskim (mBank) rozmawiała Anna Grabowska.   

2018-08-22, 15:02

"Rządy Pieniądza": założenia do budżetu na 2019 rok są realne
Spłacalność kredytów w Polsce jest dobra.Foto: shutterstock

Posłuchaj

W I części audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 eksperci dyskutowali na temat założeń do przyszłorocznego budżetu.
+
Dodaj do playlisty

Rząd przedstawił założenia do projektu budżetu na 2019 rok. Założono, że PKB wzrośnie o 3,8 proc. Teraz mamy wzrost 5 proc. Powstaje pytanie, czy założenia są zbyt ostrożne, skoro teraz gospodarka rozwija się tak szybko?

- Wszyscy spodziewają się spowolnienia w przyszłym roku - przypomniał Kazimierz Krupa. Zwrócił też uwagę, że polska gospodarka uzależniona jest od wzrostu w innych krajach. - Jeśli nic się nie stanie, będziemy mieli pewnie wyższy wzrost, ale politycy, od których niewiele zależy, mają obowiązek planować właśnie tak ostrożnie. Chodzi  to, żeby wskaźniki były raczej niższe - dodał. Jego zdaniem obecna minister finansów Elżbieta Czerwińska ma do tego "wzorowe podejście".

Kamil Maliszewski uważa, że założenia makroekonomiczne do budżetu są realistyczne. - Nie nazwałbym ich konserwatywnymi ani optymistycznymi. Jeśli popatrzymy na rozstrzał prognoz rynkowych to 3,8 proc. jest bezpiecznym założeniem. Dlatego można uznać, że jest to budżet ostrożny w swoich założeniach - dodał. 

Oceniając założenia do budżetu na 2019 rok, Mariusz Pawlak stwierdził, że to eksperyment naukowy, ponieważ dzieli się pieniądze, których nie ma. 

REKLAMA

- Mam nadzieję, że premier lub minister finansów ma plan B, który będą w stanie zaimplementować, gdy przyjdą gorsze czasy - dodał. 

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że budżet musi być zrównoważony także pod kątem realizacji celów prospołecznych. W to wpisują się także podwyżki dla budżetówki. Solidarność zapowiada protesty w sprawie podwyżek. Dyskusja na ten temat ma toczyć się w Radzie Dialogu Społecznego. 

Eksperci zwrócili uwagę, że kwestia podwyżek jest oczywista, bo nie było ich od kilku lat. Dyskusyjna pozostaje ich wysokość. Generalnie płace rosną. W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,2 proc. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, kw 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej