more_horiz

"Rządy Pieniądza": dobre wyniki stress testów największych polskich banków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 12:05
PKO BP i Pekao SA w trójce najodporniejszych na negatywne scenariusze banków europejskich. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził właśnie kolejną edycję testów warunków skrajnych, które sprawdzają, w jakiej kondycji są europejskie banki i jak mogą sobie poradzić w sytuacjach kryzysów finansowych. Najodporniejszy na negatywnie scenariusze okazał się bank PKO BP. O wynikach stress testów rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 5.11.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 5.11.2018, cz. 2 (Polskie Radio 24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha powiedział, że ten wynik może "uspokajać nastroje", ale w sytuacjach skrajnych, znanych z przeszłości, to nie wystarczy.

- Banki wykorzystają to do kampanii wizerunkowej, że są dobrze prowadzone - bo to potwierdzałoby ten fakt. Trzeba jednak zrozumieć, czym jest sytuacja kryzysowa, czym jest np. stan paniki społeczeństwa, które masowo udaje się po swoje pieniądze, by je trzymać w domu. Na taki scenariusz nie jest gotowy żaden system bankowy, nie tylko europejski. Kryzysy makroekonomiczne, o których mówimy, nie przewidują elementu masowej paniki - podkreślił.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich mówił, że z pewnością te wyniki stanowią dobrą wizytówkę polskiego sektora bankowego, który, w jego ocenie, na tle Europy wyróżnia się "konserwatyzmem". Ekspert zwrócił przy tym uwagę na wyniki innych banków, zwłaszcza tych zachodnich, które są dużo większe i odgrywają dużo większą rolę w europejskim systemie finansowym. Łukasz Kozłowski wskazywał, że na problemy mogą być narażone np. banki włoskie czy brytyjskie. Zauważył, że poprawiła się za to sytuacja Deutsche Banku, który w ostatnich latach miał problemy, a które ma bardzo istotne znaczenie dla europejskiego sektora finansowego.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium powiedział, że on sam wierzy w wiarygodność stress testów, bo są one oparte na bardzo restrykcyjnych założeniach, takich jak głęboka recesja, wzróst stóp procentowych i silne osłabienie złotego. Wskazywał, że one też zakładają odpływ depozytów, choć "rzeczywistość czasami bywa inna".

- To pokazuje, że polskie banki są odporne i one były odporne. Tu nie chodzi tylko o dwa polskie banki. Wydaje mi się, że dotyczy to większości polskiego sektora bankowego - dodał.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz także

Zobacz także