X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza": dobre wyniki stress testów największych polskich banków

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 12:05
PKO BP i Pekao SA w trójce najodporniejszych na negatywne scenariusze banków europejskich. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził właśnie kolejną edycję testów warunków skrajnych, które sprawdzają, w jakiej kondycji są europejskie banki i jak mogą sobie poradzić w sytuacjach kryzysów finansowych. Najodporniejszy na negatywnie scenariusze okazał się bank PKO BP. O wynikach stress testów rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Rządy Pieniądza 5.11.2018, cz. 1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 5.11.2018, cz. 2 (Polskie Radio 24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha powiedział, że ten wynik może "uspokajać nastroje", ale w sytuacjach skrajnych, znanych z przeszłości, to nie wystarczy.

- Banki wykorzystają to do kampanii wizerunkowej, że są dobrze prowadzone - bo to potwierdzałoby ten fakt. Trzeba jednak zrozumieć, czym jest sytuacja kryzysowa, czym jest np. stan paniki społeczeństwa, które masowo udaje się po swoje pieniądze, by je trzymać w domu. Na taki scenariusz nie jest gotowy żaden system bankowy, nie tylko europejski. Kryzysy makroekonomiczne, o których mówimy, nie przewidują elementu masowej paniki - podkreślił.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich mówił, że z pewnością te wyniki stanowią dobrą wizytówkę polskiego sektora bankowego, który, w jego ocenie, na tle Europy wyróżnia się "konserwatyzmem". Ekspert zwrócił przy tym uwagę na wyniki innych banków, zwłaszcza tych zachodnich, które są dużo większe i odgrywają dużo większą rolę w europejskim systemie finansowym. Łukasz Kozłowski wskazywał, że na problemy mogą być narażone np. banki włoskie czy brytyjskie. Zauważył, że poprawiła się za to sytuacja Deutsche Banku, który w ostatnich latach miał problemy, a które ma bardzo istotne znaczenie dla europejskiego sektora finansowego.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium powiedział, że on sam wierzy w wiarygodność stress testów, bo są one oparte na bardzo restrykcyjnych założeniach, takich jak głęboka recesja, wzróst stóp procentowych i silne osłabienie złotego. Wskazywał, że one też zakładają odpływ depozytów, choć "rzeczywistość czasami bywa inna".

- To pokazuje, że polskie banki są odporne i one były odporne. Tu nie chodzi tylko o dwa polskie banki. Wydaje mi się, że dotyczy to większości polskiego sektora bankowego - dodał.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: banki Sylwia Zadrożna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Test odporności i wypłacalności instytucji finansowych w czasie wstrząsów gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:03
PKO Bank Polski okazał się najodporniejszy na negatywne scenariusze makroekonomiczne w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. W testach uczestniczyło 48 największych banków z Europy, w tym dwa z Polski.
rozwiń zwiń