"Rządy Pieniądza" o umowie ws. Brexitu
W weekend kraje UE przyjęły projekt porozumienia ws. Brexitu. Teraz umowę muszą jeszcze zaakceptować brytyjskie władze, w tym parlament. Imigranci, którzy w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będą mieli 5 lat pobytu, otrzymają prawo do stałego pobytu na Wyspach, choć już po samym Brexicie osiedlenie się na Wyspach będzie trudniejsze. O umowie i przebiegu całego procesu rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza".
2018-11-26, 10:02
Posłuchaj
Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker powiedział, że kwestie gwarancji dla obywateli unijnych, dotyczące m.in. pracy na Wyspach, są już raczej uzgodnione, zapisane w umowie, i nie powinny w przyszłości budzić kontrowersji.
- To korzystne rozwiązania, nie tylko dla tych osób, które teraz tam przebywają, ale też dla ich potomków - podkreślił ekspert.
Jego zdaniem problemem może być jednak np. to, że na razie umowa została zatwierdzona tylko przez stronę unijną i nie wiadomo, czy na to samo zgodzi się brytyjski parlament.
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich mówił natomiast, że przyjęte w UE porozumienie na razie reguluje przede wszystkim sytuację w tzw. okresie przejściowym. Jak Brexit będzie wyglądał w praktyce i jakie będzie niósł konsekwencje dla naszych firm - jego zdaniem - dowiemy się dopiero w następnych latach.
REKLAMA
- W tym okresie niewiele się zmieni. Wszelkie szczegóły będą uzgadniane dopiero po 30 marca 2019 roku - powiedział.
Gopsodarzem audycji była Anna Grabowska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA