"Rządy Pieniądza". Skąd wziąć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli?

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Przemysław Kwiecień z XTB oraz Kamil Maliszewski z mBanku. Dyskusję zdominowała sprawa zapowiedzi strajku nauczycieli oraz wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej.

2019-04-05, 10:00

"Rządy Pieniądza". Skąd wziąć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Jacek Dominski/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Przemysław Kwiecień z XTB oraz Kamil Maliszewski z mBanku. Dyskusję zdominowała sprawa zapowiedzi strajku nauczycieli oraz wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. (Cz.1/Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył Przemysław Kwiecień - najlepiej byłoby "znaleźć jakiś mechanizm, który powiązałby tempo wzrostu wynagrodzeń dla takich grup jak nauczyciele z tempem wzrostu wynagrodzeń w sektorze prywatnym".

Dodał, ze skokowa podwyżka pensji dla nauczycieli nie byłaby jednak dobra a nagłe podniesienie płac w sektorze publicznym byłoby dla gospodarki niebezpieczne.

Zdaniem Agnieszki Durlik - groźba strajku paraliżuje edukację, ale z drugiej strony "rząd z pewnością nie ma pieniędzy" na to, aby wszystkie żądania ZNP zrealizować. Ma to związek z tym, że "podjął już inne zobowiązania o charakterze ogólnym" a do tego pojawiło się dużo wydatków w przyszłym roku.

Kamil Maliszewski zgodził się z opinią, że jeżeli by się zwiększyło nauczycielom pensum do średniej europejskiej (ok 22 godz.), wtedy w szkołach nie byłoby potrzebnych tylu nauczycieli, co obecnie i można by było pozostałym płacić więcej. 

REKLAMA

Anna Grabowska, ak, NRG


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej