"Rządy Pieniądza" Eksperci o ustawie antylichwiarskiej

Obniżenie limitu wysokości oprocentowania i pozaodsetkowych kosztów pożyczki - to główne założenia tzw. ustawy antylichiwarskiej, którą na tym posiedzeniu ma się zająć Sejm. Branża pożyczkowa skrytykowała projekt przyjęty przez rząd, przekonując, że będzie to cios dla rynku chwilówek i nie tylko. O ustawie dyskutowali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2019-07-17, 11:20

"Rządy Pieniądza" Eksperci o ustawie antylichwiarskiej
Firmy udzielające pożyczek konsumentom będą musiały zgłosić swoją działalność i uzyskać wpis w rejestrze prowadzonym na stronach KNF.Foto: Bacho/Shutterstock.com

Posłuchaj

Rządy Pieniądza 17.07.2019 (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Marian Szołucha z Akademii Vistula powiedział, że żałuje, że sprawa tej ustawy stała się "polityczna", a nie pozostała merytoryczna, oraz że wygenerowała kolejny problem w relacjach Polska-Unia Europejska. Jak mówił, mimo że Komisja Europejska nie zgodziła się na tryb pilny notyfikacji, to pierwsze czytanie projektu ma się odbyć w Piątek. Ekspert ocenił przy tym, że ustawa idzie w słusznym kierunku, choć, jak przyznał, nie jest przekonany, czy jest potrzeba szybkiego procedowania tych zmian jeszcze w tej kadencji Sejmu, gdy nie wszystkie rozwiązania zostały dostatecznie przedyskutowane. Zwrócił uwagę, że zbyt mocne "przykręcenie śruby" firmom pożyczkowym i przyjęcie przepisów w radykalnej formie może skutkować ich ucieczką w szarą strefę.

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego zgodził się, że pewne "ucywilizowanie" rynku chwilówek jest potrzebne. Zaapelował przy tym, by nie wylewać dziecka z kąpielą i nie porównywać chwilówek np. z kredytami hipotecznymi czy inwestycyjnymi, kiedy kredytobiorca jest dokładnie sprawdzany. Radził, by póki co raczej unikać tego typu pożyczek, zwłaszcza jeśli pożyczone pieniądze chcemy przeznaczyć tylko na konsumpcję.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej