"Rządy Pieniądza" Ceny energii tymczasowo zamrożone. Eksperci o przemianach w energetyce
Dziś upływa termin składania wniosków przez firmy, rolników i samorządy, które chcą, by do końca tego roku ceny prądu dla nich były zamrożone. Termin został przesunięty o dwa tygodnie ze względu na sezon urlopowy. Dzięki temu operatorzy będą rozliczali takich odbiorców po cenach prądu z czerwca zeszłego roku. O sensie zamrożenia cen i o tym, jakich przemian potrzebuje długofalowo polska energetyka rozmawiali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2019-08-13, 12:41
Posłuchaj
Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej powiedział, że to dobrze, że rząd wydłużył termin przyjmowania wniosków, choć, jak przyznał, nie rozumie sensu gospodarczego całej operacji zamrożenia cen. Dodał, że rosnące ceny energii to też skutek wieloletnich zaniedbań w polskiej gospodarce, w tym braku inwestycji, co może skutkować utratą konkurencyjności polskich firm na arenie międzynarodowej.
- Brak nowoczesnej strategii energetycznej jest jednym z największych problemów polskiej gospodarki - zaznaczył.
Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha mówił, że Polsce potrzebne jest "uwolnienie energii", czyli szersze umożliwienie mniejszym firmom czy nawet gospodarstwom domowym produkcji prądu. Jak podkreślił, tylko nadprodukcja energii może spowodować spadek cen na rynku.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, md
REKLAMA