Eksperci: zmienność prawa i spowolnienie w Europie niepokoją przedsiębiorców

Wskaźnik PMI za październik spadł w Polsce po raz kolejny i wyniósł 45,6 pkt. We wrześniu było to 47,8 pkt. W opinii Moniki Kurtek (Bank Pocztowy) przyczyną pogarszających się nastrojów przedsiębiorców są warunki zewnętrzne, spowolnienie gospodarcze w Europie. Według Andrzeja Sadowskiego (Centrum im. Adama Smitha) kluczowym problemem firm jest zmienność prawa. Eksperci byli gośćmi "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

2019-11-05, 16:00

Eksperci: zmienność prawa i spowolnienie w Europie niepokoją przedsiębiorców
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

05.11.2019 Rządy Pieniądza (PolskieRadio 24)
+
Dodaj do playlisty

- Wskaźnik PMI był dużym zaskoczeniem dla analityków, którzy oczekiwali raczej jego wzrostu (…). Jest to poziom najniższy od czerwca 2009 r. – mówiła Monika Kurtek. Zauważyła, że wiele komponentów wskaźnika jak np. eksport czy produkcja „poszły w dół”. Dodała, że wpisuje się to w badania NBP, z których wynika, że w kolejnych 12 miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenie warunków prowadzenia działalności. Ekspertka wyraziła jednak nadzieję, że listopad może przynieść poprawę, jako że to już  jest okres przygotować do bożego Narodzenia.

- Mam do czynienia z czynnikiem elementarnej niepewności (…) co do prawa – stwierdził Andrzej Sadowski. Wskazał zapowiedzi likwidacji bariery 30-krotności w płaceniu składek na ZUS czy pomysł skrócenia tygodnia pracy do 35. godzin tygodniowo, które mogą  niepokoić przedsiębiorców.

Drugim poruszonym w audycji tematem były wyniki badania wykonanego na zlecenie organizacji pracodawców, z których  wynika, że według przedsiębiorców nie ma dobrego klimatu do inwestowania w Polsce. Jako na sygnały antyrozwojowe wskazali: zapowiedź likwidacji 30-krotności, podwyżki płac,  stan edukacji, która nie uczy umiejętności potrzebnych na współczesnym rynku. Kolejne punkty to: przyśpieszenie procesu cyfryzacji, zwiększenie wydatków na badania i rozwój, wspieranie zmian na rynku pracy, Polską specjalizację widzą w proekologicznych towarach i usługach.  

- Podstawowym czynnikiem, który wstrzymuje inwestycje, jest niepewność – mówiła Monika Kurtek.

REKLAMA

Według Andrzeja Sadowskiego polskim problemem są przedłużające się procedury utrudniające prowadzenie działalności. Wskazał przykład przedsiębiorcy, który sprzedał firmę w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych zorganizował nową w ciągu kilku miesięcy.

- W Polsce cykl inwestycyjny zająłby mu 5 lat. To jest miara czasu, która pokazuje, ile tracimy, nie mogąc mieć tak sprawnych procedur inwestycyjnych, jakie są w innych krajach – stwierdzi gość Rządów Pieniądza.

Monika Kurtek przypomniała, że pracodawcy zawsze poszukują miejsc, w których koszty pracy są niższe. Dlatego wiele firm zagranicznych ulokowało u nas swoje przedsiębiorstwa. Odejście od konkurowania niskimi płacami, w jej opinii, będzie procesem wieloletnim i musi się wiązać z poprawą wydajności Pracy.

- Wydajność pracy nie zależy tylko od pracowników, ale także od całego otoczenia prawnego czy np. tego, że pracownik musi się zwalniać, żeby załatwić sprawę urzędową itd. (…) – argumentował Andrzej Sadowski.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całego programu "Rządy Pieniądza".

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej