X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: ulgi podatkowe na inwestycje i uruchomienie oszczędności Polaków to wyzwania dla nowego rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:55
- Uporządkowanie prawa w tym podatkowego, kolejne ulgi podatkowe dla firm, uruchomienie oszczędności Polaków na potrzeby inwestycji infrastrukturalnych państwa – takich działań oczekiwali od nowego rządu jeszcze przez exposé premiera eksperci audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Z diagnozy co się nie udało, należy wyciągnąć wnioski i dokonać zmian. Te zaś powinny dotyczyć polskiego prawa, systemu podatkowego, który jest przedostatni w Unii Europejskiej, gorszy ma tylko Francja. Bez tego uzyskanie celu, jakim jest stworzenie państwa dobrobytu, będzie nieosiągalne – mówił Andrzej Sadowski. W jego opinii mamy doskonałych fachowców, nowoczesne linie produkcyjne, ale rozwiązania instytucjonalno-prawne są wciąż niewystarczające.

Gość audycji "Rządy Pieniądza" wskazywał na potrzebę stabilizacji systemu podatkowego. Mówił też o możliwości przyjęcia dwóch stawek VAT i usunięcia ponad 1,5 mln stron przepisów i interpretacji podatkowych.

Andrzej Sadowski przypomniał o publicznym liście zastawnym, który mógłby uruchomić oszczędności Polaków. Zauważył, że nasi rodacy mają coraz więcej "zaskórniaków" i to właśnie one mogłyby zasilić wielkie państwowe inwestycje, tak jak przed wojną. Za konieczne uznał też uruchomienie miliardów zgromadzonych na kontach firm i przeznaczenie ich na inwestycje.

Jak uruchomić kapitał krajowy ?

- Środki europejskie będą coraz mniejsze i budowanie na nich rozwoju infrastruktury jest nieosiągalne – oceniał Andrzej Sadowski. Dlatego, jego zdaniem, rząd musi sięgnąć po źródła wewnętrzne, a tymi są bez wątpienia oszczędności obywateli, także przedsiębiorców. 

W opinii Piotra Araka dobrym rozwiązaniem, które mogłoby zachęcić firmy do oszczędzania, byłaby np. ulga inwestycyjna w CIT. Chodzi o rozwiązanie występujące w Estonii.

Reforma fiskusa potrzeba od zaraz

- W 1999 r. przeprowadzono w Estonii reformę systemu podatkowego (…). Przedsiębiorcy mogą reinwestować kapitał, który im zostaje do momentu pojawienia się dywidendy. To rozwiązanie wprowadzone jest w tym roku też na Łotwie, czy w Gruzji. Podobne jest w Niemczech, więc nie jest prawdą, że z tego rozwiązania skorzystają tylko małe kraje lub takie, które nie mają długiej tradycji własnego systemu podatkowego – wyjaśniał Piotr Arak.

- Ale są takie obszary, w których Polska już ma innowacyjne rozwiązania podatkowe. Jesteśmy np. jednym z 5 krajów Unii Europejskiej, w których występuje liniowy PIT dla jednoosobowej działalności gospodarczej. W większości krajów jest progresja (…). Nasze rozwiązanie jest prostsze i zachęca do zakładania jednoosobowych działalności – mówił gość "Rządów Pieniądza".

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodynią programu była Anna Grabowska.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW