Eksperci: Warto rozwijać współpracę z drugą gospodarką Europy
Ponad 1100 firm z kapitałem francuskim i 250 tys. miejsc pracy, to efekty dotychczasowej współpracy gospodarczej. Warto ją kontynuować szczególnie po brexicie, kiedy to Francja staje się drugą co do wielkości gospodarką w Europie – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Mariusz Adamiak z PKO BP i Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2020-02-05, 16:30
Posłuchaj
- Francja jest jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski. Gdy Wielka Brytania będzie odchodziła z wymiany gospodarczej w ramach wspólnego rynku to pozycja Francji będzie się wzmacniała. Musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy prowadzić coraz więcej biznesów z Francją w ramach jednolitego rynku – mówił Piotr Arak
Trudna przyjaźń
Piotr Arak przypomniał, że relacje bilateralne między naszymi państwami w ostatnich latach nie były najlepsze. Byliśmy obiektem ataków francuskiego prezydenta np. w kwestii zielonych technologii czy delegowania pracowników i wiązanego z tym rzekomego dumpingu płacowego.
- A miejsc pracy kreowanych przez francuskie firmy w Polsce byłoby znacznie więcej gdybyśmy doliczyli francuskie firmy inwestujące przez Holandię czy Luksemburg i na to Francja też zapewne te chce zwracać uwagę – sugerował Piotr Arak.
Wskazane państwa to raje podatkowe w UE, i bardzo wiele firm, także francuskich wybiera te jurysdykcje ze względu na podatkowe korzyści.
REKLAMA
- To jest francuski problem, bo nawet gdyby te pieniądze były transferowane z Polski np. przez marże czy logotypy to i tak nie trafiają one do francuskiego podatnika i mogą być przeznaczone np. na większe świadczenia społeczne we Francji, ale trafiają do Holandii, Irlandii czy Belgii – wyjaśniał Piotr Arak.
W opinii gościa "Rządów Pieniądza" jest to punkt, w którym interesy Polski i Francji są zbieżne. Zauważył, że Francuzi są wysoko opodatkowani, tak firmy, jak osoby fizyczne. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla nich jest efektywne ściąganie podatków, bez ich podwyższania.
Paryż zbudował nad Wisłą handlowe imperium
Mariusz Adamiak odniósł się do kwestii CIT od francuskich sieci handlowych w Polsce. Zauważył, że z 25 tys. pracowników spora część jest zatrudniona właśnie w handlu.
- Francja jest jednym z głównych partnerów Polski, ale w stosunku do potencjału gospodarczego tego kraju wymiana handlowa z Polską jest relatywnie mała, 5-krotnie mniejsza niż z Niemcami - mówił Mariusz Adamiak. Jego zdaniem warto jednak dbać o relacje z Francją, także dlatego, że jest to jedno z głównych państw Eurolandu i druga gospodarka w Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Gość audycji przypomniał, że negocjatorem w umowach Unii Europejskiej z Wielką Brytanią Francja odegra istotną rolę.
- Współpracując z Francuzami możemy wpływać na ostateczne uregulowanie relacji z Brytyjczykami, które są dla Polski bardzo istotne – argumentował Mariusz Adamiak.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Program prowadziła Anna Grabowska
REKLAMA
PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA