X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Bez usprawnienia procedur większe pieniądze na zdrowie nie dadzą efektów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 15:00
Ochrona zdrowia w warunkach starzejącego się społeczeństwa będzie potrzebowała coraz więcej pieniędzy, i nie jest to tylko problem Polski. Gdy zwiększa się liczba pacjentów, to nawet stały wzrost ilości pieniędzy przeznaczanych na walkę z nowotworami ciągle będzie niewystarczający - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska i dr Marian Szołucha rozmawiają o finansowaniu służby zdrowia (PR24, 19.02.2020 r. godz: 9:11, plik mp3)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PIXABAY

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego porównała system ochrony zdrowia do dziurawego durszlaka, którego dziury są związane przede wszystkim z organizacją systemu.

- Chodzi o obudowę pracy lekarzy. Tracą oni często czas na rzeczy, którymi w  ogóle nie powinni się zajmować – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska. Przytoczyła  własny przykład, gdy przez bardzo długi czas nie mogła dodzwonić się, żeby odwołać wizytę u lekarza. Gdy udała się do przychodni, zadzwoniła na miejscu. Okazało się, że nikt nie wykonał żadnego ruchu żeby podnieść słuchawkę.

Sprzęt łatwiej kupić niż wykształcić onkologa

-W ochronie zdrowia problemem, może nawet ważniejszym dziś od dopływu kolejnych pieniędzy jest to, żeby takie dziury w tym durszlaku pozatykać (…). Potrzeba nam już też nie tyle więcej lekarzy, co specjalistów od dobrego zarządzania – argumentowała prof. Elżbieta Mączyńska.

Zauważyła również, że postęp technologiczny w medycynie jest tak duży, że pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, ale są one bardzo drogie. Dotyczy to również leków onkologicznych.

- Służba zdrowia, zwłaszcza publiczna podlega prawu malejących korzyści krańcowych. Dosypywać do niej można bez końca, ale od pewnego momentu korzyści z każdej kolejnej wydanej złotówki są coraz mniejsze – stwierdził dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

 Jak zaznaczył za pieniądze można kupić sprzęt, wyremontować oddział, ale dopóki nie wykształcą się nowi lekarze specjalizujący się w onkologii w odpowiedniej liczbie powinniśmy, zdaniem eksperta, posiłkować się imigrantami.

- Trzeba spróbować w dedykowany sposób lekarzy z różnych dziedzin ściągać do Polski – mówił dr Marian Szołucha.

W służbie zdrowia jest wciąż wiele chaosu

Gość audycji wskazał też na złą organizację służby zdrowia, brak informatyzacji, niewłaściwe procedury.

- Dlaczego prywatne firmy medyczne nawet nieduże, potrafią zrobić aplikację na telefon komórkowy przez którą można załatwić wszystko, umówić wizytę, potwierdzić obecność? – zastanawiał się dr Marian Szołucha.

Mówił też o konieczności zmian jakościowych w służbie zdrowia takich jak: nowe terapie, leki, dopasowanie sposobu leczenia do kodu genetycznego pacjenta, własne badania i rozwój.

- Dobrze, że powstała 2 lata temu Agencja Badań Medycznych, której przedstawiciele jeżdżą po świecie, czerpią dobre wzorce nawiązują kontakty międzynarodowe, będą finansować badania które na zasadach komercyjnych nie byłyby do zrealizowania – mówił dr Marian Szołucha.

W jego opinii, bez tych wszystkich zmian łącznie "będziemy wydawać na ochronę zdrowia bez końca, a i tak pożądanych efektów nie będzie".

Jaki pomysł na sfinansowanie NFZ ?

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o nowym projekcie finansowania  przez NFZ pierwszych wizyt u lekarzy kardiologów, endokrynologów, neurologów i ortopedów, a także o ewentualnych konsekwencjach nie odwołania zarezerwowanej wcześniej wizyty lekarskiej czy zabiegu.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Program prowadziła Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: wprowadzenie większych środków na służbę zdrowia jest rewolucją

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:36
- W sprawie zdrowia powinno być możliwe współdziałanie, powinien być plan do realizacji na 10 lat do przodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w "Sygnałach dnia". Dodał, że służba zdrowia to "gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internista Maciej Olszewski: medycyna to nie tylko procedury

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 17:00
- Praca lekarza, to nie jest sprzedawanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia dobrze wypunktowanych historii chorób. Przepraszam, ale to się kłóci z moim poczuciem przyzwoitości i sensu tego, co robię - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Olszewski. Znany warszawski lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, był gościem audycji "Nieznani Znani 24".
rozwiń zwiń