more_horiz

Ekonomiści: gospodarcze skutki koronawirusa będą odczuwalne także w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 12:32
Nie ulega wątpliwości, że koronawirus będzie miał wpływ na gospodarkę. Jest to klasyczny efekt znanego w teorii ekonomii zjawiska tzw. czarnego łabędzia, kiedy to pojawia się zagrożenie, którego nie sposób było przewidzieć - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH. Andrzej Sadowski, prezydent Centrum Adma Smitha zauważył, że odzwyczailiśmy się już od takich zagrożeń, zapominając o ich istotnym wpływie na gospodarkę.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/angellodeco

Zgodnie z najnowszą informacją przekazaną z Brukseli, Unia Europejska przeznaczy ponad 230 mln euro na globalną walkę z koronawirusem. Środki mają trafić do Światowej Organizacji zdrowia oraz do ośrodków badawczych poszczególnych państw.

- Niemcy już obniżyły o 0,3 proc. prognozy swojego i tak rachitycznego wzrostu gospodarczego na poziom ok. 1 proc. To bardzo dużo. Spada cena ropy, zmniejsza się na nią zapotrzebowanie – podawała prof. Elżbieta Mączyńska. Jednocześnie wskazywała, że są i tacy, którzy spodziewają się korzyści polegających na tym, że ograniczenie sprowadzania produktów z Chin może stwarzać większe szanse na kupowanie przez klientów wyrobów producentów europejskich, w tym także polskich.

Odnosząc się do kwoty 230 mln euro wyasygnowanych przez UE na walkę z koronawirusem, gość audycji uznała ją za bardzo małą. Wyraziła nadzieję, że multimiliarderzy światowi, których liczba rośnie, dołożą się do tej walki, do finansowania badań i tym samym pozytywnie zapiszą się w historii.

- Sytuacja jest nadzwyczajna i jest to podręcznikowa sytuacja czarnego łabędzia. (…). Nie wiedzieliśmy, że coś nastąpi, a to nastąpiło. A jeszcze musimy się liczyć z tzw. zielonym łabędziem, czyli z różnymi ekologicznymi niespodziankami, które już następują. Dodałabym jeszcze do tego błękitnego łabędzia, czyli cyfrowego, związanego z różnymi niespodziankami, jakie może nam zgotować świat cyfrowy. Chodzi nie tylko o cyberataki, fake newsy, ale także o różnego rodzaju działania mogące zaburzać relacje między przedsiębiorstwami – wyjaśniała prof. Elżbieta Mączyńska.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego to sama UE zrobiła wiele, żeby zamykać u siebie fabryki, przenosząc produkcję głównie do Chin, ale także do innych państw Azji.

- Jeśli popatrzymy przez szkło powiększające na niektóre branże, które mają łańcuch dostaw zaczynający się w Chinach (…) to zobaczymy, że od chińskiej cząstki, która jest importowana zależy 100 proc. produkcji – mówił Andrzej Sadowski.

Wskazał chociażby na polskie fabryki mebli, które bez chińskich zawiasów w ogóle nie są w stanie wyprodukować żadnego towaru.

- To kwestia, jak się podchodzi do sytuacji nadzwyczajnych – stwierdził Andrzej Sadowski, wskazując na możliwość spekulacyjnego zawyżania cen leków, ale także innych towarów wykupowanych masowo przez klientów ogarniętych strachem przed zarażeniem.

- Gdyby ktoś zapytał, co jest najbardziej negatywną cechą współczesnego świata, to powiedziałabym, że jest to gwałtowanie narastająca niepewność – podsumowała prof. Elżbieta Mączyńska, oceniając wpływ chińskiego wirusa na światową, europejską i polską gospodarkę.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: koronawirus GOSPODARKA

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem