X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: to od gospodarki i naszej pracy zależą nakłady na opiekę zdrowotną

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 15:10
Wirus zdrowotny i gospodarczy są równie ważne. Początkowo nakłady na opiekę zdrowotną, obecnie na walkę z koronawirusem są najistotniejsze, ale już po pewnym czasie, widać znaczenie gospodarki. W wygaszaniu aktywności gospodarczej kluczowy jest zatem rozsądek – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i SGH) oraz Mariusz Adamiak (PKO BP).
Audio
  • Audycja "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Z ekspertami rozmawia Anna Grabowska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Zgadzam się z ekonomistami, którzy przedstawiają tę kwestię w formie kopuły, gdzie na osi pionowej jest bezpieczeństwo zdrowotne, a na poziomej nakłady. Początkowo nakłady służące ochronie zdrowia dająbezpieczeństwo zdrowotne, ale jeżeli środki zamrażające gospodarkę przedłużają się w czasie to niestety przekłada się to także na spadek bezpieczeństwa zdrowotnego (…). Najważniejsze jest oczywiście ludzkie życie, ale będzie ono zagrożone, jeśli nie zadbamy też o gospodarkę bo po prostu zabraknie środków – wyjaśniała prof. Elżbieta Mączyńska.


kalkulator firma 1200.jpg
Minister rozwoju: prace nad tarczą 2.0 zakończą się w tym tygodniu

>>> CZYTAJ TAKŻE Ekspert przewiduje dwa kwartały kryzysu. "Jeśli ograniczymy aktywność, to się odbijemy"

W opinii Mariusza Adamiaka, do pewnego momentu ograniczenia w gospodarce przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego, "potem zaczynają być kontrproduktywne".

- To ma miejsce w wielu obszarach życia. Jest ono tak zorganizowane, żeby znaleźć zdrowy rozsądek między wszystkimi potrzebami człowieka (…). Nikt nie zakwestionuje tego, że w naszej kulturze życie jednostki jest zawsze na pierwszym miejscu (…), natomiast trzeba mieć na uwadze, że nasze życie codziennie i gospodarka muszą funkcjonować, bo też mjąawpływ na to jak możemy chronić ludzi od strony zdrowotnej – mówił Mariusz Adamiak.

>>> CZYTAJ TAKŻE 100 tysięcy przedsiębiorców wnioskuje o 700 mln złotych pomocy od rządu

Ekspert przypomniał, że całe nasze bogactwo bierze się z naszej pracy i "jeżeli nie pracujemy to go nie wytwarzamy więc nie ma czym się dzielić, nie ma czego dystrybuować". A na budżet państwa, od którego w kryzysie oczekujemy wsparcia, składają się z podatki iskadki pochodzące z obrotu gospodarczego oraz z ewentualnych pożyczek – "u własnych obywateli albo za granicą, choć to drugie obecnie, w sytuacji dużego ryzyka,  jest trudne".


firma upadłość 1200.jpg
400 mln zł dla polskich firm. Nabór wniosków jeszcze w kwietniu

Analizując słowa premiera o konieczności przebudowywania gospodarki, prof. Elżbieta Mączyńska argumentowała, że muszą się zmienić formy działalności z okresu izolacji.

>>> CZYTAJ TAKŻE 22 mld zł na pomoc polskim przedsiębiorcom. Premier: KE zatwierdziła nasz program

- Zdalne formy dzięki technologiom cyfrowym powinny się rozwijać, ale praca nie może zniknąć. Już starożytni mówili, że bogactwo narodu od pracy zależy, jak praca znika, znika bogactwo. Wobec tego przebudowa gospodarki (…) powinna polegać przede wszystkim na transferach zasobów z tych dziedzin, które cierpią obecne na brak popytu do tych, w których wprost przeciwnie ten popyt narasta, np. na różnego rodzaju dobra dotyczące ochrony zdrowia.

Mariusz Adamiak wyjaśniał działania banków wobec trudności firm w dobie koronawirusa. Podkreślał, że one działają, choć ichpracownicy też są zagrożeni. Zaznaczył, że kwota kredytów udzielonych w Polsce przez banki to 1,3 bln zł, ale ponad 900 mld to depozyty gospodarstw domowych i ponad 300 mld depozyty przedsiębiorstw.

>>> CZYTAJ TAKŻE Koronawirus, tarcza antykryzysowa i rynek pracy

- Banki nie pożyczają swoich pieniędzy tylko pieniądze klientów – mówił Mariusz Adamiak wskazując na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa depozytów.

Odnosząc się do ewentualnego obniżania stóp procentowych, co na pewno spowodowałoby jeszcze większą obniżkę oprocentowania lokat i zniechęcało do oszczędzania w bankach, gość audycji  stwierdził, że do takiej obniżki już dojść nie powinno choć to już od NBP i RPP zależy ustalenie na jakim poziomie stopy są efektywne.

Anna Grabowska, PR24, akg

Czytaj także

Koronawirus, tarcza antykryzysowa i rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 20:35
- Wyjątkowo dotkliwie kryzys gospodarczy związany z koronawirusem odczują studenci, którzy w ramach migracji wewnętrznych przenieśli się z mniejszych ośrodków do dużych miast, gdzie mogli się uczyć i pracować. Podejmowali pracę, która nie była możliwa do wykonania zdalnie. Będą skazani na pomocną rękę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Karol Iracki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 mld zł na pomoc polskim przedsiębiorcom. Premier: KE zatwierdziła nasz program

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 09:23
"Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności" - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa. Dodatkowe uprawnienia dla farmaceutów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 03:05
Od początku kwietnia w aptece farmaceuta może wystawić choremu receptę w związku z chorobami przewlekłymi. Jest to możliwe dzięki przyjętej tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 tysięcy przedsiębiorców wnioskuje o 700 mln złotych pomocy od rządu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 08:30
Przedsiębiorcy zawnioskowali o niemal 700 mln zł wsparcia na dofinansowanie wynagrodzeń dla ponad 100 tys. pracowników i na 26,8 tys. pożyczek - poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej. - Tarcza antykryzysowa to realna i potrzebna pomoc - skomentowała minister Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe wytyczne resortu finansów ws. wniosków o odroczenie płatności podatków

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:30
Jeżeli ktoś poprosi np. o odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie go na raty, to skarbówka nie powinna uruchamiać wobec niego nawet czynności sprawdzających - podaje we wtorek "DGP", który dotarł do kolejnych wytycznych, jakie Ministerstwo Finansów przekazało naczelnikom urzędów skarbowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rozwoju: prace nad tarczą 2.0 zakończą się w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 11:45
- Projekt, który trafi dziś, jutro do Sejmu, to nie jest tarcza 2.0, to korekta przepisów z ubiegłego tygodnia - poinformowała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Dodała, że projekty dalej idące resort będzie chciał przygotować do końca tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert przewiduje dwa kwartały kryzysu. "Jeśli ograniczymy aktywność, to się odbijemy"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:43
- Trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieli dwa kwartały kryzysowe. Ale po to, żeby można było odbić w przyszłości, teraz musimy ograniczyć swoją aktywność, w tym aktywność gospodarczą, maksymalnie, jak to jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech z Agencji Raitingu Społecznego. Gościem audycji "Północ - Południe" był również politolog prof. Andrzej Gil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

400 mln zł dla polskich firm. Nabór wniosków jeszcze w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:30
Nowy fundusz pożyczkowy - to kolejne działanie, przygotowywane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. Na ten cel przeznaczymy 400 milionów złotych z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Nabór wniosków ruszy pod koniec kwietnia.
rozwiń zwiń