X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Propozycje korzystne dla rozwoju Polski". Eksperci o budżecie UE i funduszu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 13:52
- Jeśli zderzymy ze sobą projekt budżetu unijnego 2021-2027 i fundusz odbudowy, z którego mamy szansę na środki na poziomie ok. 64 mld euro, to nasza pozycja negocjacyjna jest dziś dobrym punktem wyjścia i szansą na nasz rozwój - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Krzysztof Maślankowski z WSB w Toruniu.
Audio
  • Krzysztof Maślankowski i Marek Zuber mówili w "Rządach Pieniądza" o budżecie UE (PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Hadrian/ Shutterstock

Krzysztof Maślankowski z WSB w Toruniu zaznaczył, że unijny budżet to z jednej strony cięcia, a z drugiej polityka spójności. To powoduje, że środki rozchodzą się asymetrycznie, nie ma ich sprawiedliwego podziału, co wywołuje duże kontrowersje. Tym bardziej, że brexit był sporą stratą dla budżetu Wspólnoty.

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera trzeba pamiętać, że jeszcze nie wiemy, jaki będzie mechanizm finansowania części budżetu Unii Europejskiej związanej z walką o uratowanie unijnych gospodarek na skutek pandemii.

Unia Europejska 1200 free
Ponad 37 mld euro od KE. Polska ma dostać trzecią co do wielkości sumę grantów na odbudowę gospodarczą w UE

- Ursula von der Leyen mówiła o zapożyczaniu się UE, więc będzie cały czas dyskusja, jak ma wyglądać emisja pożyczek, obligacji. Są to gigantyczne środki, które skądś muszą się wziąć (…) – mówił gość "Rządów Pieniądza".

Marek Zuber zauważył, że coraz więcej europejskich decydentów nie zastanawia się, że trzeba kontrolować budżet, zadłużenie. I dotyczy to nawet pożyczających pieniądze, co wynika z gigantycznego kryzysu, który zmniejszył gospodarki UE o elementy niezwiązane bezpośrednio z procesami ekonomicznymi. Dodał, że dziś równie ważne staje się wskazanie dróg odbudowy, inwestycji, które pozwolą na wychodzenie z długów.

- Można porównać ten program (…) do programu, który wyciągnął Stany Zjednoczone z Wielkiego Kryzysu lat 1929-1933. Wtedy był to najdroższy program w historii USA, który spowodował potężny rozwój infrastruktury. Do dziś 65-68 proc. autostrad, dróg, bocznic kolejowych, tam, mostów zostało dzięki temu programowi wybudowanych – przypomniał Marek Zuber.

Nowe technologie wyciągną UE z kryzysu

W jego opinii program inwestycji europejskich będzie opierał się nie na budowie dróg i mostów, ale raczej na wszelkiego rodzaju nowych technologiach, odchodzeniu od węgla, ochronie środowiska. Zaznaczył, że musimy o tym pamiętać, ale prawdą jest, że z informacji na temat nowego unijnego budżetu wynika, że mamy szansę dostać więcej środków także na te cele.

- Chcielibyśmy też jeszcze jak najwięcej środków na zasypywanie różnic. Nie mamy dokończonej budowy sieci dróg szybkiego ruchu, jesteśmy na początku programu modernizacji sieci kolejowej. I pewnie dostaniemy ich więcej - mówił Marek Zuber.

fundusze free 1200.jpg
Trudności budżetowe UE. Olivier Bault: biedniejsze kraje będą musiały dopłacać do funduszu

Czym dziś jest społeczna gospodarka rynkowa ?

Goście audycji odnieśli się również do dzisiejszej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, że wychodzenie z kryzysu i rozwój powinny opierać się na zasadzie społecznej gospodarki rynkowej.

- Chcielibyśmy gospodarki rynkowej bardzo ucywilizowanej, która będzie opierała się na standardach europejskich, mocno cywilizacyjnych z pierwiastkiem społeczności. Ale jeśli będziemy to utożsamiali tylko ze świadczeniami pracodawców na rzecz pracownika (…), a z drugiej strony pokażemy źródła finansowani przedsiębiorstw, to będziemy społeczny konflikt – mówił dr Maślankowski.

W odniesieniu do kwestii potrzeby powrotu do produkcji w Europie stwierdził, że szczególnie ważne powinno być opodatkowanie w miejscu, w którym przedsiębiorstwa otrzymują dochody, a więc czerpią korzyści.

Marek Zuber nie był przekonany czy europejski i polski konsument, są w stanie płacić więcej za towary dlatego, że zostały wyprodukowane w krajach Wspólnoty.

- Myślę, że za rok, dwa lata, gdy uda się opanować kryzys, znów zacznie się szukanie jak najtańszych sposobów produkcji - podsumował Marek Zuber.


Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprzewodnicząca KE: trzeba bronić unijne firmy przed ich wykupem przez Pekin

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 11:15
Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała w rozmowie z "Financial Times" wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa w dobie pandemii. Odbudowa gospodarki głównym tematem szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 16:04
Europejscy przywódcy rozpoczęli rozmowy na temat odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Szczyt odbywa się w formie wideokonferencji. Oczekuje się, że liderzy dadzą dziś zielone światło dla utworzenia Funduszu Odbudowy, ale jego kształt i sposób finansowania zostanie uzgodniony później.
rozwiń zwiń