Eksperci: reelekcja Andrzeja Dudy to kontynuacja polityki społecznej rządu

- W kampanii wyborczej gospodarki było niewiele, poza skrajnymi, budzącymi emocje tematami dotyczącymi inwestycji czy podatków. Jestem tym zawiedziony – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". 

2020-07-07, 13:15

Eksperci: reelekcja Andrzeja Dudy to kontynuacja polityki społecznej rządu
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami. Foto: Jakub Szymczuk/ Flickr/photos/andrzej_duda/

- Wczorajsza debata w Końskich pokazała, tym bardziej w kontekście gospodarczym, że nas wyborców interesują tematy socjalne, co przy wyborach jest oczywiste – stwierdził red. Wośko.

W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, gdy transfery społeczne są oczywiście elementem gospodarki, ponieważ mają wpływ na budżet, na to, w co państwo inwestuje, a potem na tak istotną dla całej gospodarki konsumpcję. Zaznaczyła, że trzeba pamiętać, iż mimo inicjatywy ustawodawczej, jaka przysługuje prezydentowi, głównym kreatorem polityki gospodarczej w Polsce jest rząd.


Powiązany Artykuł

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
100 mld zł z tarczy antykryzysowej na ochronę firm i miejsc pracy. Zobacz, z czego można skorzystać

- Prezydent może rząd wspierać lub krytycznie wypowiadać się o zaproponowanych rozwiązaniach. Teraz powinniśmy dużo mówić o tym, co uspokoi rynki, da przedsiębiorcom wiarę w to, że sytuacja dla nich w przyszłości nie będzie negatywna. To jest przekaz, na który czekają przedsiębiorcy i społeczeństwo, dla którego najważniejsza jest stabilizacja na rynku pracy – mówiła Agnieszka Durlik.

Kandydat KO nie chce CPK 

Maciej Wośko zwrócił uwagę na stale powtarzane przez Rafała Trzaskowskiego tezy, że duże inwestycje takie jak CPK czy Przekop Mierzei Wiślanej są niepotrzebne.

REKLAMA

- Zapowiadane przez Google i Microsoft duże inwestycje to wydarzenia, które poprawiają nastroje przedsiębiorców, tymczasem spór w kampanii wyborczej poszedł bardziej w stronę sporów światopoglądowych niż gospodarczych – analizował Maciej Wośko.

Agnieszka Durlik przekonywała, że firmom najbardziej potrzebne jest powstanie przewidywalnego procesu legislacyjnego, który będzie brał pod uwagę opinie przedsiębiorców i nie będzie się toczył zbyt szybko, ale o tym nie mówił żaden z kandydatów na prezydenta RP.

- Dla firm ważne jest, aby rozwiązania, o których mówią politycy były z nimi konsultowane. Był ważny apel Rady Przedsiębiorczości w tej sprawie. Nie zależy nam na tym, żeby to były wypowiedzi: "będę popierał wszystko", bądź: "będę przeciwny wszystkiemu", ale aby kandydaci wykazali wolę stworzenia centrum, wokół którego zgromadzą się wszyscy zainteresowani danym projektem – mówiła Agnieszka Durlik.

PMI i sprzedaż detaliczna daje powód do optymizmu 

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do najnowszego wskaźnika PMI, który pokazuje, że optymizm przedsiębiorców zbliżył się do tego z końca 2019 r., przekraczając poziom 49 pkt., co oznacza duże odbicie w górę, po dużych spadkach z marca lub kwietnia. Ich zdaniem wsparcie z tarczy antykryzysowej pomaga odbudowywać dobre nastroje przedsiębiorców.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

firma free 1200.jpg
Poprawiają się nastroje przedsiębiorców. Pozytywnie oceniają tarczę antykryzysową

- Po raz pierwszy mamy rząd, który przygotował i przedstawił długoterminową strategię gospodarczą na następne 5, 10, 15 lat. Koronawirus zmodyfikował te plany, ale plusem dla rządu jest szybkie wsparcie dla firm ze strony tarczy antykryzysowej – podkreślił Maciej Wośko.

Agnieszka Durlik też doceniła pomoc z tarczy, zaznaczając jednak, że także sami przedsiębiorcy świetnie dają sobie radę z koronakryzysem.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

REKLAMA


Posłuchaj

Agnieszka Durlik i Marek Wośko gośćmi audycji ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 19:42
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/PR24.pl/Anna Grabowska/sw 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej