X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Eksperci: gdy wchodzimy do pierwszej ligi, gospodarcze wojny przeciw nam są nieuniknione

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:45
Teoretycznie polski pracownik powinien się cieszyć ze zmiany przepisów o delegowaniu pracowników, które od dziś wchodzą w życie. Pracując w innym kraju UE będzie mógł bowiem liczyć na wyższe wynagrodzenia, więcej przywilejów pracowniczych. Jednak w rzeczywistości mamy problem, bo to właśnie dzięki tańszej pracy mogliśmy być konkurencyjni na europejskich rynkach - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber i Adam Ruciński (firma BTFG).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Chodzi o warunki pracy, różnego rodzaju ubezpieczenia kraju, w którym wykonuje polski pracownik swoje obowiązki. Ale jest drugi obszar bo jest to kwestia konkurencyjności a wypadku Polskie w wielu przypadkach polskie usługi są tańszeze względu na niższe koszty pracy. Przykładem mogą być firmy transportowe - mówił Marek Zuber.

flag-UE.jpg
Ministrowie dziewięciu krajów UE protestują przeciwko zapisom Pakietu Mobilności

Zastanawiał się, czy przy okazji nowych przepisów o delegowaniu nie dojdzie do wylania dziecka z kąpielą czyli czy nie zmniejszy się zatrudnienie Polaków delegowanych za granicę, czy firmy delegujące będą w stanie ich dalej zatrudniać, ale już na nowych warunkach.

- Nie tyle delegowanie jest samym problemem dla polskich firm, bp pojawiło się niejako przy okazji. Mnie bardziej martwią brutalne mechanizmy ekonomiczne funkcjonujące w europejskiej rodzinie (…). Uczestnicząc we wspólnocie mamy relatywnie tanią siłę roboczą i tym możemy walczyć. Inne kraje, jak np. Niemcy, Francja mają know-how, duży kapitał. Procedury i różne działania w UE zmierzają do likwidowania przewagi innych państw, ale nie ma już przepisu, który powie, że jeśli przedsiębiorstwo ma ileś milionów euro kapitału to nie może stawać do konkurencji. Natomiast tworzone są regulacje, które niejako wyłapują polskie czy środkowoeuropejskie przewagi i próbują je wyeliminowani ze wspólnej konkurencji. Jeżeli pozwolimy na to na wyrugowanie nas z europejskiego rynku w białych rękawiczkach to znowu będziemy słabszym podmiotem – mówił Adam Ruciński.


Posłuchaj
20:50 [PR24]PR24 (mp3) 30 lipiec 2020 09_07_56.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli ekonomista Marek Zuber i Adam Ruciński (firma BTFG). Rozmawiała Anna Grabowska.

Gospodarcza wojna

Zaznaczył, że jednak nieuniknione jest to, że jeśli kiedykolwiek uzyskamy w jakimż obszarze przewagę konkurencyjną, jak np. w transporcie, to zmierzymy się ponownie z regulacjami, by "w imię jakiegoś dobra pozbyć się polskich firm".

Według Adama Rucińskiego w UE, poza pięknymi zdjęciami, jakie możemy zobaczyć na szczytach, toczy się cały czas "bardzo brutalna wojna mająca na celu wzmacnianie tylko własnych gospodarek".

transport_flickr.jpg
"Nie jesteśmy bez szans". Pełnomocnik polskiego rządu o przepisach ws. delegowanych pracowników

Marek Zuber uważa, że walka między krajami Unii jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze jest od lat bardzo brutalna i już nie jest prowadzona nawet w białych rękawiczkach, ale nie dotyczy to tylko Polski.

W wielu przypadkach wygrywamy

- Popatrzmy jak brutalne negocjacje dotyczą relacji się między Niemcami a Francją, Hiszpanią a Francją, Włochami a Niemcami (…). To nie jest tak, że Polska jest krajem, któremu szczególnie chce się przeszkadzać, ale jest to po prostu walka ekonomiczna między poszczególnymi krajami. Musimy zdać sobie u tego sprawę. Nie możemy być naiwni, a faktem jest, że w wielu przypadkach zaczynamy wygrywać – mówił Marek Zuber.

1200_ciężarówki_shutterstock.jpg
Przepisy ws. delegowania uderzą w polskie firmy transportowe

Wymieniał obszary, w które wchodzimy coraz śmielej, jak produkcja rolna, przemysł meblarski, sektor motoryzacyjny i Europie się to nie podoba, więc będziemy się spotykać z ostrą walką.

Adam Ruciński stwierdził, że "czym silniejsi będziemy, czym bardziej poważnym przeciwnikiem na gruncie ekonomicznym będziemy się stawać tym więcej wojen i wojenek stoczymy", ale to świadczy o tym, że wchodzimy do pierwszej ligi.

Anna Grabowska, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przepisy ws. delegowania uderzą w polskie firmy transportowe

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:16
Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych, zawierających niekorzystne dla polskich firm rozwiązania. Według polskich przewoźników, oznacza to dla nich drastyczny wzrost kjosztów, a co za tym idzie, osłabienie pozycji na bardzo konkurencyjnym rynku transportowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Węgry przed TSUE. Powodem przepisy o pracownikach delegowanych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 05:00
W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dziś rozprawa (początek po 9.00) w sprawie skargi Polski i Węgier na przepisy zaostrzające delegowanie pracowników. Przedstawiciele władz z Warszawy i Budapesztu zaprezentują argumenty przed Wielką Izbą Trybunału. Orzeczenia należy się spodziewać za kilka miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jesteśmy bez szans". Pełnomocnik polskiego rządu o przepisach ws. delegowanych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 16:24
- Uważam, że nadal mamy szanse na pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy - tak zareagował pełnomocnik polskiego rządu w unijnym Trybunale Sprawiedliwości po rozprawie odnośnie skargi Warszawy na zaostrzenie przepisów dotyczących delegowania pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrowie dziewięciu krajów UE protestują przeciwko zapisom Pakietu Mobilności

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:53
Ministrowie odpowiedzialni w kilku krajach Unii Europejskiej za transport napisali list do posłów Parlamentu Europejskiego w sprawie tak zwanego Pakietu Mobilności. Protestują w nim przeciwko ograniczeniom w działalności firm transportowych, które mogą doprowadzić je na skraj bankructwa.
rozwiń zwiń