X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Polacy nie przestali oszczędzać, ale zaczęli zabierać pieniądze z nieopłacalnych lokat bankowych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 15:00
W lipcu depozyty Polaków zmalały, ale to nie oznacza, że przestaliśmy oszczędzać. Raczej zmieniła się forma odkładania wolnych środków. Część pieniędzy z banków odpłynęła na giełdę, a część na zakup nieruchomości. Sporo Polaków trzyma też pieniądze na rachunkach bieżących, bo faktycznie oprocentowanie lokat jest znikome - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z banku PKO BP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

-  Oszczędności nie można całkowicie utożsamiać z depozytami. Część osób wyciągnęła pieniądze, żeby oszczędzać w innych formach (…) a część, żeby je wydać, bo jak pokazują dane, sprzedaż detaliczna za lipiec pozytywnie zaskoczyła na plus. Dużo było kupowanych dóbr trwałych, w tym, co ciekawe, samochodów - analizował Mariusz Adamiak.

bezrobocie 1200.jpg
Ile osób straciło pracę z powodu pandemii? GUS podał dane

W jego opinii być może część Polaków kupowała auta w obawie przed drugą falą pandemii i postanowiła wyposażyć się we własny środek lokomocji, żeby nie korzystać z transportu publicznego, dowożąc dzieci do szkoły lub dojeżdżając do pracy.

- Generalnie wskaźnik poziomu oszczędności Polaków, ale też w innych krajach jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie społeczeństwo raczej mało oszczędza, nadal jest na rekordowych poziomach. Podobnie jest w Europie, np. w Niemczech. Ludzie z powodu lockdownu, ostrożnego podejścia, pieniądze przy sobie zostawiają, ale niekonieczne trzymają je w banku – mówił Mariusz Adamiak.

Skąd spadek wskaźnika PMI ?

Innym poruszonym w audycji tematem były opinie przedsiębiorców dotyczące wzrostu kosztów produkcji przy jednoczesnym spadku cen wyrobów gotowych, co wpłynęło na ostatni spadek nastrojów wśród przedsiębiorców o ponad 3 pkt według wskaźnika PMI.

Jak mówił ekonomista Marek Zuber, dane dotyczące średniego spadku wynagrodzeń dotyczą tylko ostatnich miesięcy tzw. covidowych. Tymczasem obserwowaliśmy ich wzrost przez wiele miesięcy, co już wcześniej spowodowało wzrost kosztów pracy, którego efekty nadal obserwujemy.

- Mieliśmy nawet takie miesiące, w których realny wzrost wynagrodzeń, czyli ponad inflację, przekraczał 7 proc. i to tak narastało. Po raz pierwszy w okresie od 2015 r. do 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o prawie 40 proc. A minimalne jeszcze więcej, ponieważ rząd zdecydował się od początku na jego wysoki skok. Jeden czy dwa miesiące nie zmienią sytuacji wciąż rosnących kosztów pracy w przedsiębiorstwach – mówił Marek Zuber.

Zauważył też, że wielu przedsiębiorców opóźniało moment podwyższania cen swoich produktów, zmniejszali marżę, "ale gdzieś jest ściana".

- Do tego należy dodać ceny energii, które rosły w ostatnich latach. I dopiero na to nałożyć wzrost kosztów związanych z koronawirusem nawet tych dotyczących utrzymania reżimu sanitarnego – analizował gość "Rządów Pieniądza".

Marek Zuber zaznaczył też, że przedsiębiorcy wstrzymali się też na razie ze zwolnieniami pracowników ze względu na pomoc ze strony różnych tarcz antykryzysowych. Ale w opinii ekonomisty teraz może się to zmienić.

- Najgorsze jeżeli chodzi o rynek pracy dopiero w Polsce zobaczymy (…). Efekt koronawirusa będzie przesunięty w czasie  (…). A na koniec roku bezrobocie może być  nawet dwucyfrowe.


pieniądze złotówki oszczędności 1200.jpg
Wiceminister rodziny: 2800 zł płacy minimalnej w 2021 roku to wzrost o prawie 8 proc.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:41 Mariusz Adamiak i Marek Zuber gośćmi audycji Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Mariusz Adamiak i Marek Zuber gośćmi audycji Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większość organizacji pracodawców dobrze ocenia tarczę finansową

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 16:10
Tarcza finansowa to bardzo hojna propozycja, a zawarta w niej możliwość umorzenia ok. 70 proc, wartości pożyczki dla firm to premia za utrzymanie zatrudnienia - powiedział prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) Cezary Kaźmierczak. Dzięki temu zostanie ocalonych nawet ok. 3 mln miejsc pracy - dodał szef ZPP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus zmienia rynek pracy. Polacy podejmują się każdego zlecenia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:07
Firmy zamiast zatrudniać - zwalniają. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków chwyta się jakiejkolwiek pracy. Byle dorobić. Polacy, którzy ucierpieli przez koronawirusa, podejmują się każdego zlecenia. Nie przeszkadzają im nawet dwutygodniowe umowy - pisze portal money.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty nie zdrożeją - stopy procentowe pozostają bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 15:11
To na pewno dobra wiadomość dla kredytobiorców - stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu.
rozwiń zwiń