Stanisław Szwed: przy wychodzeniu z kryzysu rząd stawia na wsparcie społeczne oraz na inwestycje
Głos przedsiębiorców, który można było usłyszeć na Forum Ekonomicznym w Karpaczu brzmiał pozytywnie jeśli chodzi o to, jak Polska radzi sobie z wychodzeniem z koronakryzysu, jak wspiera pracodawców i pracowników, a jest to już kwota przekraczająca 135 mld zł. To skutkuje np. niemal najniższym bezrobociem w całej unii europejskiej, na poziomie 3,2 proc. wg Eurostatu – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W drugiej części gośćmi audycji byli: Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz Maciej Wośko red. naczelny "Gazety Bankowej".
2020-09-10, 11:56
- Mamy też projekt premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący Funduszu Inicjatyw Lokalnych, czyli wsparcie inwestycji w poszczególnych samorządach, a to też daje miejsca pracy i napędza lokalną gospodarkę. Przed nami najtrudniejszy okres w gospodarce – jesień i zima, ale dane pokazują, że jesteśmy w stanie przejść go w miarę bezpiecznie z perspektywą już dobrego roku 2021 – mówił wiceminister Stanisław Szwed.
Zaznaczył, że w związku z kryzysem wprowadzane były zmiany dotyczące pracowników, przepisy były "luzowane", wprowadzona została chociażby praca zdalna, co pozwoliło dostosowywać sytuację pracowników do aktualnych potrzeb jak np. obniżony czas pracy.
Powiązany Artykuł
![Tadeusz Kościński 1200 PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/db4783f5-13d0-496b-afa1-ae62fb6a94b7.jpg)
Minister finansów: na plusie będziemy już w przyszłym roku
- Z naszych informacji wynika, że było duże zrozumienie dla decyzji rządu ze strony pracowników, jak i przedsiębiorców. Choć oczywiście zdarzały się przypadki wykorzystywania tej sytuacji niezgodnie z prawem, choć były nieliczne. Na pewno jednak takie rozwiązania jak postojowe czy pożyczki z powiatowych urzędów pracy pozwoliły przetrwać najtrudniejszy okres. Teraz procedujemy jeszcze w Senacie wsparcie dla branż kultury czy turystycznej, aby ułatwić działalność tym instytucjom, które w związku z koronawirusem nie mogą normalnie pracować – wyjaśniał Stanisław Szwed.
Cudzoziemcy chętnie pracują w Polsce
Odniósł się też do zatrudniania cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, którzy mają teraz pewne trudności związane z przekraczaniem granicy czy kwarantanny, ale nadal obowiązują dla nich ułatwienia w zatrudnianiu w Polsce.
REKLAMA
- Na Forum niejednokrotnie można było usłyszeć, że obywatele Ukrainy chętnie podejmują w Polsce pracę ze względu na poziom bezpieczeństwa i warunki pracy. To dla mnie bardzo cenna informacja – stwierdził wiceminister rodziny.
Zaznaczył, że teraz wprowadzamy ułatwienia dla Białorusinów, którzy chcieliby przyjechać do Polski. Przypomniał, że rząd uruchamia specjalne programy wsparcia, w tym teleinformatycznego. Chcemy też wprowadzić ułatwienia związane z nauką i zatrudnieniem.
Powiązany Artykuł
![straming online internet oglądanie praca 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/07f9e5c0-8013-4cb2-8009-d945f94e1deb.jpg)
Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie
Robotyzacja antidotum na demograficzną dziurę?
Rolę pracowników zza naszej wschodniej granicy podkreślali też Maciej Wośko i Andrzej Sadowski.
Maciej Wośko zwrócił uwag na nową ulgę, która została przedstawiona w Karpaczu przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, na robotyzację czy automatyzację. Pozwoli ona zastąpić pracowników, których w związku z sytuacją demograficzną coraz bardziej brakuje.
REKLAMA
- To jest naturalny kierunek zastępowania ludzi robotami tak, żeby poradzić sobie z wykonywaniem pracy – mówił Maciej Wośko.
- Prognoza sprzed 20 lat przewidywała, że dziś aktywnych zawodowo na świecie będzie tylko 20 proc. populacji, a 80 proc. będzie bezproduktywna. Tak się nie stało, bo (…) zawsze odkrywają się nowe obszary, które potrzebują pracowników. Mogą być tylko kwalifikacje niedostosowane do tego, co powstaje w gospodarce – powiedział Andrzej Sadowski.
Podkreślał jednak konieczność analizy zapotrzebowania na konkretne zawody i specjalności, jeżeli chodzi o zatrudnianie imigrantów np. na wzór kanadyjski.
REKLAMA
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA