Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki

2020-09-28, 10:15

Eksperci: międzynarodowa wiarygodność Polski to szansa na zagraniczne inwestycje i tanie pożyczki
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Wiarygodność polskiej gospodarki wysoko oceniona przez międzynarodowe agencje ratingowe, wpływ takich ocen na realne decyzje inwestorów oraz projekt budżetu państwa na rok 2021 to główne tematy poruszane w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomiści: Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG i Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.  

- Nasz dotychczasowy rating był na wysokim poziomie i został teraz utrzymany w bardzo trudnym okresie globalnej pandemii, kiedy wiele krajów ma problemy z zarządzaniem swoją gospodarką. Utrzymanie ratingu pomimo wzmożonych wpłat środków, gdy budżet został obciążony miliardami złotych, żeby ratować polskie przedsiębiorstwa, bardzo dobrze świadczy o polskich finansach, o tym, że można uznać pomoc państwa za swego rodzaju inwestycję, która się zwróci - mówił Adam Ruciński.

Zaznaczył, że tym samym z punktu widzenia kraju utrzymujemy wiarygodność na arenie międzynarodowej, również wśród przedsiębiorców, którzy chcieliby u nas zainwestować. Utrzymujemy też tendencję dobrych wyników gospodarczych, podtrzymujemy opinię kraju stabilnego, rozwijającego się, z dużymi perspektywami, w  którym nie dokonują się jakieś istotne zmiany co pół roku.


Powiązany Artykuł

Fitch Ratings pap_20111208_1T3.jpg
"Potwierdza wiarygodność naszej polityki". Optymistyczne prognozy agencji Fitch dla Polski

Od ratingu ważniejszy jest poziom deficytu budżetowego  

- To dobra wiadomość, że mamy utrzymaną ocenę gospodarki na dotychczasowym poziomie. Mam nadzieję, że pomoże nam to też dość tanio pożyczać pieniądze na rynkach zagranicznych. Ale trzeba też zwrócić uwagę na ostrzeżenie, że negatywne działania względem ratingu mogą zostać podjęte, jeżeli dojdzie do długotrwałego wzrostu długu publicznego albo pogorszenia klimatu biznesowego - stwierdził Przemysław Ruchlicki.

Odnosząc się do długu, zauważył, że znacznie wzrósł on w tej chwili, ale rząd podejmuje działania, żeby sytuację  budżetową ustabilizować, walczy z długiem. Ekspert uznał natomiast, że w najbliższych latach może dojść do pogorszenia klimatu dla biznesu poprzez dodatkowe obciążenia podatkowe.

- Czeka nas seria działań legislacyjnych rządu w poszukiwaniu nowych pieniędzy, a poszukiwanie nowych wpływów budżetowych odbywa się najczęściej kosztem przedsiębiorców. Jest więc pewne ryzyko, że rating może nam delikatnie spaść, ale nie będzie się to działo bez ostrzeżenia – analizował Przemysław Ruchlicki.

Dodał, że przez inwestorów nie jesteśmy traktowani jako indywidualny kraj, lecz jako region. Jeżeli w całym regionie panuje gorsza sytuacja polityczna, a w ślad za nią gospodarcza, to negatywnie odbija się to także na pozycji Polski jako miejsca do inwestowania przez zagranicznych przedsiębiorców.

 

Powiązany Artykuł

Moodys1200.jpg
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Rating jest ważny dla wierzycieli Polski

- Agencje oceniają wiarygodność kraju z punktu widzenia wierzycieli  (…), czy jesteśmy w stanie obsługiwać swój dług i po jakiej cenie. Pośrednio patrzą na to inwestorzy. Ale nakładają się na to bardzo trudne elementy, tj. daniny publiczne i rozwój kraju. Im niższe daniny, tym lepiej, ale z drugiej strony jesteśmy w okresie pandemii i ten dług, który państwo w naszym imieniu zaciąga, ktoś kiedyś będzie musiał spłacić (…). A patrząc na historię, widać, że inwestorzy idą tam, gdzie można zarobić. I to, czy zapłacą bardzo niski podatek czy bardzo wysoki, to przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy mogą zarobić. Dopiero potem zastanawiają się, ile od tego oddać – wyjaśniał Adam Ruciński.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Posłuchaj

Adam Ruciński i Przemysław Ruchlicki gośćmi "Rządów Pieniądza" ( A.Grabowska PR24) 21:15
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

Wróć do strony głównej