X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: polsko-ukraińska współpraca gospodarcza to ważny i rozwojowy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:05
- Silna, zbliżająca się do UE Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem m.in. w takich branżach jak energetyczna, morska, drogowa, co doskonale zobaczyliśmy podczas zakończonej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Foto: Jakub Szymczuk/KPRP/twitter/prezydentpl

- Umowa z Ukrainą dotycząca udziału Polskiw prywatyzacji ukraińskich firm energetycznych, działania PGNiG to bardzo ważny krok (…). Kwestie gospodarcze na Ukrainie ruszyły. Ukraińcy otwierają się na prywatyzację sektora energetycznego co jest dla nas istotne bo polskie spółki energetyczne wzmacniają swoją pozycję, chcą dokonywać w regionie akwizycji. Nie mamy jeszcze przełożenia jeżeli chodzi o kwestie energetyki i np. importu do Polski energii elektrycznej z Ukrainy natomiast kwestie gazowe są bardzo mocno rozwijane tak żeby mają wspierać Polskę i Ukrainę w razie kryzysów zewnętrznych – mówił Marcin Roszkowski.

duda zelenskyj.jpg
Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polski biznes do inwestowania na Ukrainie

Zauważył, że "Ukraina już przyjęła zachodni kierunek w gospodarce i widać, że także z pomocą Amerykanów, powoli odkleja się od uzależnienia od Federacji Rosyjskiej".

- Dobrze zatem, że polska dyplomacja jest aktywna, bo w kwestiach gospodarczych na pewno będzie nam prościej niż w kwestiach politycznych czy historycznych. Warto też pamiętać, że mamy dużą grupę ciężko pracujących Ukraińców w Polsce, którzy także budują nasze PKB. Przestrzeni do współpracy jest więc bardzo dużo – ocenił Marcin Roszkowski.

Zdaniem Mariusza Adamiaka sytuacja Ukraińców przypomina sytuację Polaków, którzy w przeszłości wyjeżdżali masowo do pracy za granicę, co było korzystne i dla nich i dla naszej gospodarki. Mieliśmy bardzo duże bezrobocie i ci ludzie byli bardzo sfrustrowani nie mogąc znaleźć zatrudnienia.  Znajdowali je za granicą i mogli też wspierać swoje rodziny w kraju.


Posłuchaj
21:08 PR24_MPLS 2020_10_14-09-07-27.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24, byli Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. Rozmawiała Anna Grabowska.

- Jednak gdy gospodarka się dobrze rozwija, to jeżeli zwłaszcza młodzi ludzie, pracownicy fizyczni i specjaliści wyjeżdżają za granicę, to jest to już dla gospodarki negatywne zjawisko. Patrząc więc z punktu widzenia naszego rynku pracy, to z pracowników z Ukrainy dziś Polska korzysta. Są oni też, ludźmi bliskokulturowymi Polsce i wrażenia z tej współpracy są generalnie pozytywne, a wielu branż już trudno sobie wyobrazić bez tej współpracy – mówił Mariusz Adamiak.

Zauważył jednak i to, że od pewnego czasu Ukraińcy mają więcej możliwości pracy w innych państwach UE i może być o nich coraz trudniej. Zamieszanie wprowadził też kryzys wywołany pandemią koronawirusa i nadaltowarzyszy temu niepewność.

Prezydent samolot free prezydent pl-1200.jpg
Prezydent na Ukrainie: potencjał naszej współpracy znacznie większy, niż był do tej pory wykorzystany

Goście Rządów Pieniądza mówili również o polsko-ukraińskiej współpracy w związku z wykorzystaniem portów morskich, czy budową nowoczesnych dróg.

- Przez lata Polska odwracała sięod morza choć ¼ naszych granic to granica morska (…) a np. w energetyce jest ono bardzo ważne. Nie tylko polski rząd ale też państwa bałtyckie, Niemcy, Szwedzi, Duńczycy budują elektrownie wiatrowe właśnie na morzu. W łańcuchu dostaw, a są to inwestycje na dziesiątki miliardów złotych, niezwykle istotne jest żeby porty polskie odgrywały rolę tak podczas etapu konstrukcyjnego jak i potem serwisowego – mówił Marcin Roszkowski.

Zauważył też możliwość budowy przez polskie firmy autostrad na Ukrainie, bo w Polsce ten proces w znacznym stopniu jest zrealizowany.

Anna Grabowska, Polskie Radio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dominowały gospodarka i kwestie bezpieczeństwa". Ekspert o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:00
- Dominowały gospodarka i kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki dwustronne, takie jak współpraca kulturalna czy drobne sprawy dotyczące pozwoleń dla ukraińskich przewoźników - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni dzień wizyty prezydenta na Ukrainie. Wraz z Zełenskim weźmie udział w forum gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 05:00
Prezydenci Polski i Ukrainy wezmą dziś udział w forum gospodarczym poświęconym współpracy w dziedzinie transportu i energetyki. Forum odbędzie się w Odessie nad Morzem Czarnym. To trzeci, ostatni już, dzień wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent na Ukrainie: potencjał naszej współpracy znacznie większy, niż był do tej pory wykorzystany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:01
- Bez dobrze zorganizowanej infrastruktury nie da się budować efektywnej i wzajemnie korzystnej współpracy handlowej; do jej rozwoju przyczyni się modernizacja istniejących łańcuchów logistycznych oraz utworzenie nowych - powiedział w Odessie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polski biznes do inwestowania na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 14:14
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polskie firmy do inwestycji w jego kraju. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczył on w Odessie w forum gospodarczym. Wołodymyr Zełenski przypomniał, że Polska to drugi co do wielkości partner handlowy Ukrainy, z którym obroty sięgnęły niemal 8 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń