Eksperci: polsko-ukraińska współpraca gospodarcza to ważny i rozwojowy kierunek

- Silna, zbliżająca się do UE Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem m.in. w takich branżach jak energetyczna, morska, drogowa, co doskonale zobaczyliśmy podczas zakończonej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

2020-10-14, 16:05

Eksperci: polsko-ukraińska współpraca gospodarcza to ważny i rozwojowy kierunek
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Foto: Jakub Szymczuk/KPRP/twitter/prezydentpl

- Umowa z Ukrainą dotycząca udziału Polskiw prywatyzacji ukraińskich firm energetycznych, działania PGNiG to bardzo ważny krok (…). Kwestie gospodarcze na Ukrainie ruszyły. Ukraińcy otwierają się na prywatyzację sektora energetycznego co jest dla nas istotne bo polskie spółki energetyczne wzmacniają swoją pozycję, chcą dokonywać w regionie akwizycji. Nie mamy jeszcze przełożenia jeżeli chodzi o kwestie energetyki i np. importu do Polski energii elektrycznej z Ukrainy natomiast kwestie gazowe są bardzo mocno rozwijane tak żeby mają wspierać Polskę i Ukrainę w razie kryzysów zewnętrznych – mówił Marcin Roszkowski.

Powiązany Artykuł

duda zelenskyj.jpg
Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca polski biznes do inwestowania na Ukrainie

Zauważył, że "Ukraina już przyjęła zachodni kierunek w gospodarce i widać, że także z pomocą Amerykanów, powoli odkleja się od uzależnienia od Federacji Rosyjskiej".

- Dobrze zatem, że polska dyplomacja jest aktywna, bo w kwestiach gospodarczych na pewno będzie nam prościej niż w kwestiach politycznych czy historycznych. Warto też pamiętać, że mamy dużą grupę ciężko pracujących Ukraińców w Polsce, którzy także budują nasze PKB. Przestrzeni do współpracy jest więc bardzo dużo – ocenił Marcin Roszkowski.

Zdaniem Mariusza Adamiaka sytuacja Ukraińców przypomina sytuację Polaków, którzy w przeszłości wyjeżdżali masowo do pracy za granicę, co było korzystne i dla nich i dla naszej gospodarki. Mieliśmy bardzo duże bezrobocie i ci ludzie byli bardzo sfrustrowani nie mogąc znaleźć zatrudnienia.  Znajdowali je za granicą i mogli też wspierać swoje rodziny w kraju.

REKLAMA


Posłuchaj

Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24, byli Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. Rozmawiała Anna Grabowska. 21:08
+
Dodaj do playlisty

- Jednak gdy gospodarka się dobrze rozwija, to jeżeli zwłaszcza młodzi ludzie, pracownicy fizyczni i specjaliści wyjeżdżają za granicę, to jest to już dla gospodarki negatywne zjawisko. Patrząc więc z punktu widzenia naszego rynku pracy, to z pracowników z Ukrainy dziś Polska korzysta. Są oni też, ludźmi bliskokulturowymi Polsce i wrażenia z tej współpracy są generalnie pozytywne, a wielu branż już trudno sobie wyobrazić bez tej współpracy – mówił Mariusz Adamiak.

Zauważył jednak i to, że od pewnego czasu Ukraińcy mają więcej możliwości pracy w innych państwach UE i może być o nich coraz trudniej. Zamieszanie wprowadził też kryzys wywołany pandemią koronawirusa i nadaltowarzyszy temu niepewność.

Powiązany Artykuł

Prezydent samolot free prezydent pl-1200.jpg
Prezydent na Ukrainie: potencjał naszej współpracy znacznie większy, niż był do tej pory wykorzystany

Goście Rządów Pieniądza mówili również o polsko-ukraińskiej współpracy w związku z wykorzystaniem portów morskich, czy budową nowoczesnych dróg.

- Przez lata Polska odwracała sięod morza choć ¼ naszych granic to granica morska (…) a np. w energetyce jest ono bardzo ważne. Nie tylko polski rząd ale też państwa bałtyckie, Niemcy, Szwedzi, Duńczycy budują elektrownie wiatrowe właśnie na morzu. W łańcuchu dostaw, a są to inwestycje na dziesiątki miliardów złotych, niezwykle istotne jest żeby porty polskie odgrywały rolę tak podczas etapu konstrukcyjnego jak i potem serwisowego – mówił Marcin Roszkowski.

REKLAMA

Zauważył też możliwość budowy przez polskie firmy autostrad na Ukrainie, bo w Polsce ten proces w znacznym stopniu jest zrealizowany.

Anna Grabowska, Polskie Radio 24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej