Eksperci: budowa elektrowni jądrowej to wymóg czasu i cenna inwestycja przy wychodzeniu z gospodarczego kryzysu

Współpraca z amerykańskimi firmami przy budowie polskiej elektrowni jądrowej to bardzo dobry pomysł. Na inwestycję tę potrzeba znacznych środków, więc wsparcie jest nam niezbędne. – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

2020-10-19, 11:11

Eksperci: budowa elektrowni jądrowej to wymóg czasu i cenna inwestycja przy wychodzeniu z gospodarczego kryzysu
Elektrownia atomowa. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Pomimo pandemii i wywołanego nią kryzysu, a raczej może właśnie dlatego, moment na tak duże inwestycje jest jak najbardziej właściwy. Polityka gospodarcza musi być prowadzona antycyklicznie – mówili goście audycji w Polskim Radiu 24.

Odnosili się w ten sposób do piątego szczytu Inicjatywy Trójmorza, gdzie dziś są prowadzone polsko-amerykańskie rozmowy dotyczące strategicznej infrastruktury energetycznej, a konkretnie polsko-amerykańskiej umowy o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.


Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Rząd zaktualizował program energetyki jądrowej

USA to gwarant bezpieczeństwa 

Jak wynika z zapowiedzi, amerykańskie firmy z sektora energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe na potrzeby budowy elektrowni jądrowych w Polsce, a amerykańskie instytucje finansowe  przygotują opcje finansowania dla Programu.

- Od dawna uważam, że pomysł, aby to Amerykanie budowali w Polsce elektrownię jądrową, nie powinien być zarzucony. Szukamy źródeł technologii w miejscach najlepszych i dla nas najbezpieczniejszych, a takim wydają się Stany Zjednoczone. Elektrownia jądrowa w Polsce rozwiązałaby wiele problemów, a planować jej budowę jak zawsze w takich sytuacjach trzeba z dużym wyprzedzeniem, zresztą jak wszystkie inwestycje w energetyce - mówił dr Szołucha.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa 1200 shutterstock.jpg
Kurs na elektrownię atomową, ograniczanie węgla. "Le Figaro" o polskiej strategii energetycznej

Duże inwestycje pomogą gospodarce 

W opinii Piotra Bujaka, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, kryzys wywołany pandemią COVID-19, to bardzo dobrze, że planujemy tak dużą inwestycję.

- Im więcej inwestycji generujących przepływy finansowe, tym lepiej dla perspektywy ożywienia naszej gospodarki w kolejnych kwartałach. Średnio i długoterminowo budowa elektrowni atomowej w Polsce znacząco ułatwiłaby oczywiście transformację energetyczną w naszym kraju, choć cały czas znakiem zapytania przy tego typu inwestycji jest finansowanie. Są to bardzo duże koszty i nadal nie do końca wiemy, jak taka elektrownia miałaby być sfinansowana – mówił główny ekonomista PKO BP.

REKLAMA

Według Mariana Szołuchy "rząd powinien działać antycyklicznie, tj. pobudzać gospodarkę za pomocą dużych inwestycji właśnie w najsłabszych momentach".

- Może to brzmi paradoksalne, ale dowodzi tego teoria i empiria makroekonomii – powiedział gość "Rządów Pieniądza".

Odniósł się też do kwestii relacji między wydatkami na nowe inwestycje w energetyce a potrzebami ochrony zdrowia. Zaznaczył, że zawsze pieniądze na zdrowie mogłyby być większe, ale jak podkreślił, w przyszłorocznym budżecie państwa zapisano na ten cel aż o 13 mld zł więcej niż w 2020 r.

- Każdego roku mamy różne priorytety, różne pilne potrzeby, ale cały czas wydajemy pieniądze np. na inwestycje drogowe. Na inwestycje energetyczne musimy w kolejnej dekadzie wydawać jeszcze więcej (…). Oczywiście nie mogą to być kwoty, które obciążą budżet państwa, sektor publiczny w takim stopniu, że nadszarpnięte byłyby nasze możliwości w zakresie ochrony zdrowia, bo to jest teraz zdecydowany priorytet – stwierdził Piotr Bujak.

REKLAMA

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj

Piotr Bujak i Michał Szołucha gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) 21:28
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej