X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: środki z unijnego budżetu są potrzebne, ale warto też uruchomić pieniądze polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 11:31
Fakt osiągnięcia porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 na pewno jest sukcesem. Do Polski ma trafić z niego ok. 160 mld euro, z czego 125 w formie bezpośrednich dotacji, choć jeszcze przed nami dalsze dyskusje o wiązaniu tych środków z tzw. praworządnością. Warto jednak zwrócić uwagę na środki, którymi dysponują polskie firmy i obywatele, a które mogłyby przynieść im zyski i być przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii – mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com
Posłuchaj
22:00 PR24_AAC 2020_11_11-09-07-22.mp3 Eksperci: środki z unijnego budżetu są potrzebne, ale warto też uruchomić pieniądze polskich firm (Polskie Radio 24)

- Najważniejsze jest to, że osiągnięto zostało porozumienie co do kwot. Kwestie praworządności nadal będą przedmiotem negocjacji (…) ale nie jest to zbyt duże ryzyko – ocenił dr Kozioł.

Andrzej Sadowski zaznaczył, że gdy popatrzymy a środki przewidziane na lata 2021-2027 i te, które były przez UE wydawane w minionej pięciolatce, to te obecne są znacznie skromniejsze.  

- Poprzednio w ciągu 1-2 lat wydano ponad bilion euro a mimo to nie wpłynął on znacząco na poprawę koniunktury gospodarczej w UE. Poza tym, gdy porównamy planowane środki unijne do tych, które znajdują się na kontach polskich przedsiębiorców i obywateli, a które nie są przez nich inwestowane, to zobaczymy, że te europejskie nie są tak nadzwyczajne. Mogłyby one uzupełniać nasze możliwości inwestycyjne, ale ciągle nie jako główna siła sprawcza przy wychodzeniu z kryzysu – mówił Andrzej Sadowski.

biznes1200.jpg
10 propozycji systemowych zmian dla biznesu. Jest apel Rzecznika MŚP do władz

W jego opinii pieniądze unijne są mniej pewne niż te, które są w Polsce. Wskazał na możliwość uruchomienia zasobów finansowych Polaków, ale także podmiotów zagranicznych, wskutek emisji publicznego listu zastawnego, który dawałby szansę lokowania oszczędności na 20,30 lat a z tych pieniędzy były realizowane inwestycje.

- Listy zastawne w UE są popularnym instrumentem a niektórzy mają nawet limity ich wykupu. Nie są one podatne na spekulacje i kryzysy (…). Także naszym obywatelom instrument ten zapewniałby przychód, którego dziś nie mają trzymając oszczędności w bankach – dowodził Andrzej Sadowski.

Pytania o kondycję firm i gospodarstw domowych

- To zbyt duży optymizm. Oszczędności gospodarstw domowych na rachunkach bankowych w ostatnim półroczu gwałtownie spadły, o  ok. 1/4 . Część z nich posłużyła do sfinansowania wydatków z okresu przestojów, urlopów, mniejszych dochodów gospodarstw domowych w okresie pierwszej fali pandemii. Także w przedsiębiorstwach nie wszystkie środki mogą być  zainwestowane długoterminowo, bo spora ich część służy do utrzymania bieżącej płynności. List zastawny nie byłby więc tak silnym instrumentem, choć na pewno dla zarządzania długiem byłby dla rządu przydatny. Dużych szans na mobilizację środków polskich wskutek pandemii jednak nie ma i musimy zwracać uwagę na te zewnętrzne, szczególnie, że środki europejskie mają być w dużej mierze przekazywane w formie dotacji. To blisko 15 do 20 mld euro rocznie przez 7 lat - odpowiadał dr Kozioł.

Andrzej Sadowski zaznaczył, że od środków, jakie pozyskujemy z UE trzeba odjąć te, które do jej budżetu wpłacamy oraz koszty obsługi, a wtedy na faktyczna korzyść okaże się o połowę mniejsza.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: szczepionka wywołała falę optymizmu, ale nadal najważniejszy jest reżim sanitarny

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 11:30
Przedsiębiorcy apelują do pracowników i tej części firm, które nie przestrzegają rygorystycznie warunków sanitarnych, aby dołożyli wszelkich starań w walce przeciwko transmisji koronawirusa, bo tylko to pozwoli uniknąć zamknięcia gospodarki i w efekcie kolejnych zwolnień  – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek z Banku Pocztowego i Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: termin wprowadzenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od negocjacji z KE

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:44
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że termin wdrożenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od postępów negocjacji z Komisją Europejską. To dlatego, że Bruksela musi zaakceptować nowe instrumenty państwowej pomocy dla firm dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całkowity lockdown jest ostatecznością". Jarosław Gowin o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:09
Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność. Miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi obciążeniami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 propozycji systemowych zmian dla biznesu. Jest apel Rzecznika MŚP do władz

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:50
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji zrzeszających polskich przedsiębiorców zwrócił się z prośbą do premiera o poparcie i wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, mających poprawić otoczenie prawno-gospodarcze.
rozwiń zwiń