X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 10:00
Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to wyraźnie widać już, że przestają one rosnąć. Ale o najlepszych pracowników, o najbardziej dopasowanych do potrzeb kompetencjach, pracodawcy nadal będą musieli walczyć wyższymi płacami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/industryviews

Według najnowszych danych GUS wynagrodzenia w IV kwartale 2020 r. wyniosły średnio niemal 5460 zł brutto. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowe

j w całym 2020 r. to prawie 5170 zł brutto.

- Na dane dotyczące wysokości wynagrodzeń trzeba patrzeń w szerszym horyzoncie. Porównując je z latami wcześniejszymi, zmiana między 2019 a 2020 r. wzrost wyniósł 5,1 proc. I takie wzrosty rok do roku notowaliśmy w ciągu ostatnich 7-8 lat.

W latach 2018-2019 dynamika wzrostu wynagrodzeń była wyższa i przekraczała 7 proc. Wcześniej przez kilka lat była nieco słabsza, bo i bezrobocie było wówczas wyższe – wyliczał Andrzej Kubisiak.

Wynagrodzenia rosną pomimo pandemii

Podkreślił, że patrząc na te dane, wynagrodzenia w roku 2020 wpisują się w trend ostatnich lat. Nie bez znaczenia pozostaje tu istotny wzrost płacy minimalnej.

- W ubiegłym roku o blisko 15 proc. wzrosła płaca minimalna i to ona w znacznym stopniu wpłynęła na wynik dotyczący średniego wzrostu wynagrodzeń w 2020 r. Właściwie zamrożone było też bezrobocie, ponieważ mieliśmy duże programy rządowe, które wspierały utrzymanie zatrudnienia. Jeśli były zwalniane osoby, to raczej te, które otrzymywały niższe wynagrodzenie, nie te kluczowe dla firmy – analizowała Monika Fedorczuk.

Odniosła się też do wpływu zamykania sektorów gospodarki na sytuację w poszczególnych branżach. Wskazywała na takie jak turystyka, gastronomia, hotelarstwo, gdzie zwolnienia, jak mówiła, miały i będą miały miejsce.

- Ale są też branże, które w kryzysie radzą sobie nieźle. To oczywiście branża IT, ale też niektóre branże produkcyjne, które wykorzystały sytuację pandemii i zaczęły produkować na rynki europejskie w związku z pozrywanymi łańcuchami dostaw.

To miejsca, w których nadal trwa konkurencja o pracownika, a czynnikiem, który kładzie się na stole, gdy trwają negocjacje, żeby pracownik przeszedł do innej firmy, jest oczywiście podwyżka wynagrodzenia – mówiła Monika Fedorczuk.

Bezrobocie będzie rosło? 

Odnosząc się do roku 2021, stwierdziła, że będzie teraz rosło bezrobocie, a na koniec roku wyniesie, ostrożnie szacując ok. 7,3-7,5 proc., choć będzie się to różnie rozkładało w różnych sektorach.

W opinii Andrzeja Kubisiaka wzrost bezrobocia będzie niższy. Na koniec roku może to być ok. 6,2 proc. by potem zacząć spadać do poziomów sprzed pandemii. 

- Prognoz ekonomicznych nie da się dziś wykonać bez założeń pandemicznych. PIE przyjął, że od III kwartału sytuacja gospodarcza powinna wracać do normalności.

Proces szczepień i okres wakacyjny będą sprzyjać odwrotowi pandemii. Będzie mniej restrykcji, więc po wzroście bezrobocia w I kwartale ten III i IV to już będzie czas odbudowy, także rynku pracy – powiedział Andrzej Kubisiak.

 


Anna Grabowska


Posłuchaj
22:43 Andrzej Kubisiak i Monika Fedorczuk gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Andrzej Kubisiak i Monika Fedorczuk gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Eksperci: płace rosną, bo przedsiębiorcy funkcjonują z nadzieją na szybkie wychodzenie z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:00
Najnowsze dane GUS pokazują, że wynagrodzenia w Polsce wzrosły w ujęciu rocznym o niemal 5 proc. Przedsiębiorcy, mimo kryzysu, wciąż utrzymują przychody na poziomie jak sprzed pandemii i czują wsparcie ze strony państwa – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od pół roku bezrobocie jest na poziomie 6,1 procent, według Eurostatu to tylko 3,5 procent

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
-Polska po Czechach ma wciąż najniższe bezrobocie w całej UE, a prognozy Komisji Europejskiej dla polskiej gospodarki są dziś znacznie lepsze niż te z wiosny 2020 roku - powiedziała dyrektor Ewa Flaszyńska z departamentu pracy w resorcie rozwoju, pracy i technologii, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:35
W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: tylko powrót firm do działalności ograniczy rosnącą dezaktywizację zawodową młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:11
Rozsądne odmrażanie gospodarki jest niezbędne z uwagi na rosnącą dezaktywizację zawodową ludzi młodych. To ona, bardziej niż bezrobocie, stwarza największe niebezpieczeństwo na przyszłość - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Mariusz Adamiak z banku PKO BP i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:11
Wśród profitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców zyskały w pandemii komfort pracy i zdrowie pracowników - wynika z najnowszego raportu o benefitach pracowniczych. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie profitami związanymi z profilaktyką onkologiczną.
rozwiń zwiń