Eksperci: nie stać nas na zamrożenie gospodarki z powodu kolejnej fali COVID-19, dlatego tak ważne jest przekonanie niezaszczepionych do zmiany ich postawy

Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, jakie wymogi wobec niezaszczepionych planuje wprowadzić rząd. Każda forma restrykcji sanitarnych, a nawet preferowanie w usługach osób zaszczepionych, jest lepszym rozwiązaniem niż kolejny lockdown - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Marek Wośko red. nacz. "Gazety Bankowej" oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

2021-07-26, 11:44

Eksperci: nie stać nas na zamrożenie gospodarki z powodu kolejnej fali COVID-19, dlatego tak ważne jest przekonanie niezaszczepionych do zmiany ich postawy
Głównym celem tarczy finansowej podczas pandemii była ochrona rynku pracy. . Foto: Shutterstock

- Przygotowania dotyczące zmian w systemie podatkowym (klin podatkowy, kwota wolna od podatku, likwidacja podatków dla emerytów) są ogłaszane przez rząd z takim wyprzedzeniem, że przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do tych zmian. A nowy system odliczeń i ulg zrekompensuje firmom wyższe podatki. Chodzi głównie o o firmy innowacyjne i stawiające na rozwój nowych technologii - powiedział Marek Wośko.

- Co to powiedział wicepremier Jarosław Gowin o zmianach podatkowych jest bardzo ważne. Chodziło mu oto, aby nowe propozycje podatkowe nie uderzały w małe i mikrofirmy. Dotyczy to np. tego że już nie będą mogły odliczać składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania firmy. Wiele szczegółów będzie można wynegocjować w Radzie Dialogu Społecznego, ale potrzebne są rzetelne wyliczenia rządu jakie będą realne koszty dla biznesu tego typu reformy fiskalnej. Firmy muszą to jak najszybciej wiedzieć, tym bardziej że przyszłoroczny budżet trzeba na jesieni dostosować do ustaw z Polskiego Ładu - podkreślił Arkadiusz Pączka.

- Reforma podatkowa związana z Polskim Ładem ma dużą szansę na przegłosowanie w Sejmie, bo cały obóz rządowy jest bardzo zdeterminowany, aby przeforsować tej projekt - stwierdził Marek Wośko.

- Jestem bardziej sceptyczny, czy ten program fiskalny i cały Polski Ład łatwo przejdzie drogą legislacyjną. Raczej będzie w tej sprawie w Sejmie toczyć się gorąca dyskusja, tym bardziej, że sam wicepremier Gowin ma wiele wątpliwości. Spodziewam się też dużej debaty dotyczącej ulg dla firm za wprowadzenie nowej ustawy fiskalnej oraz wyliczenia pełnych kosztów dla budżetu wprowadzania w życie kolejnych ustaw z Polskiego Ładu - uważał Arkadiusz Pączka.

REKLAMA

Przywileje dla zaszczepionych ?

- Jestem za prowadzeniem bezpiecznego biznesu dla klientów firm usługowych. Dlatego widać, że rząd przygląda się rozwiązaniom dotyczącym faworyzowania osób zaszczepionych np. na Słowacji. Ale przykład Francji dowodzi, że takie dzielenie społeczeństwo na tych zaszczepionych i niezaszczepionych, wywołało ogromne protesty. Ale nie będę zaskoczony, gdy w czwartej fali COVID-19 polskie firmy usługowe będą obsługiwać tylko osoby zaszczepione. Choć pewnie przyjdzie taki moment, że będzie to koniecznością np. przy poradach lekarskich w przechodni - uważał Marek Wośko.

- Moim zdaniem nie stać nas na kolejny lockdown, który wcale nie musi być konieczny, jeżeli program szczepień i restrykcje sanitarne pomogą w opanowaniu sytuacji. Ale rząd może podobnie jak w innych krajach prowadzić dialog ze społeczeństwem, że masowe szczepienia są niezbędne, aby mieć możliwość korzystania z pewnych usług  -  podsumował temat Arkadiusz Pączka.

Lock down regionalny ?

- Regionalizacja w poprzedniej, trzeciej fali pandemii, nie dała takich rezultatów jak pełny lock down sprzed roku. Dziś gdy dostęp do szczepień jest powszechny, to decyzja każdego z nas będzie decydować, czy będziemy chcieli mieć pełny dostęp do usług i rozrywek przewidzianych tyko dla osób zaszczepionych, bo raczej w tym kierunku pójdzie rząd. Przedsiębiorcy też wybiorą nawet najostrzejsze ograniczenia dla niezaszczepionych, zamiast kolejnego, pełnego lockdown'u -  powiedział Marek Wośko.

- Przedsiębiorcy potrzebują jasnych przepisów od rządu jak postępować w przypadku osób niezaszczepionych, to jest niezbędne do prowadzeniu biznesu - stwierdził Arkadiusz Pączka

REKLAMA

-Potrzebna jest duża akcja informacyjna rządu, bo inaczej wiele osób w czwartej fali pandemii odczuje kosztem  własnego zdrowia, że popełnili tragiczny błąd nie szczepiąc się przeciw COVID-19 - uważał Marek Wośko

- Wydarzenia z Grodziska Mazowieckiego, gdzie bojkotowano punkty szczepień pokazują, że rząd musi wykazać się większą determinacją, aby ograniczyć zagrożenie pandemią - podsumował audycję Arkadiusz Pączka.


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Arkadiusz Pączka i Marek Wośko gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Błażej Prośniewski PR24) 19:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

 

PR24/Błażej Prośniewski/sw


 


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej