Stanisław Szwed: pracodawcy muszą zrozumieć, że z uwagi na demografię i rynek pracy muszą zacząć zachęcać seniorów do aktywności zawodowej
W ministerstwie rodziny i polityki społecznej odbędzie się dziś debata z udziałem przedstawicieli rządu, Sejmu a także osób i organizacji działających na rzecz seniorów. Jej celem jest podsumowanie 6 lat polityki rządu skierowanej właśnie do seniorów, ale z drugiej pokazanie kierunków działania na przyszłość. Wątków na niej poruszonych będzie wiele: praca, i zdrowie, i edukacja, relacje z młodym pokoleniem oraz sprawy finansowe - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2021-12-01, 10:00
Od dziś wcześniejsi emeryci mogą więcej zarobić. Kwota graniczna to 3960,2 zł. Resortowi rodziny zależy, aby zachęcić seniorów do dłuższej pracy, dotyczy to nie tylko tzw. emerytów pomostowych.
-Skoro wspominamy o pracy, to jest to kolejny wątek polityki senioralnej. Czy pracodawcy już zrozumieli, że muszą prowadzić politykę kadrową szanującą osoby starsze ? Są na nie skazane, ale przecież mogą naprawdę wiele na tym skorzystać? Trzeba jeszcze popracować nad tym, żeby dotarło do nich, że dziś co 5-a osoba jest seniorem, a za 15-20 lat będzie już co trzecia? - powiedział wiceminister Stanisław Szwed.
Ale wiceminister rodziny zwrócił uwagę, że aby móc dłużej pracować, trzeba mieć na to siłę i zdrowie. Na pewno się stale poprawia, jeśli chodzi o poziom rehabilitacji osób jeszcze zawodowo aktywnych. Ale wciąż wyzwaniem jest do niej dostępność, taka organizacja pracy seniora, która by na to pozwalała.
Gość "Rządów Pieniądza" podkreślił, że ważną kwestią jest edukacja seniorów. Bo idea uczenia się przez całe życie nie jest w Polsce zbyt popularna. Ale z drogiej strony pracodawcy też nie bardzo chcą inwestowań w szkolenia, edukację starszych pracowników, bo uważają ich za tych schodzących z rynku, często zupełnie niesłusznie.
REKLAMA
-Nie do przecenienia dla seniorów są ich relacje z młodym pokoleniem, tak w pracy, jak i w rodzinie. Współpraca międzypokoleniowa to jedno z zadań polityki senioralne na przyszłość. Kolejne wyzwanie to jeszcze większa aktywizacja zawodowa osób starszych. Bez ich woli, aby dalej pracować, nawet najlepsze programy nie na wiele się zdadzą. Do tego potrzebni są np. pełnomocnicy ds. polityki senioralnej powołani we wszystkich wojewodach. Bo taki jest właśnie plan rząd w dziedzinie polityki senioralnej -powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska
REKLAMA