Eksperci: polsko-czeski spór o Turów na ostatniej prostej, zamknięcie naszej kopalni nie wchodzi w grę

Polska nie może sobie pozwolić na zamknięcie kopalni węgla brunatnego w Turowie, ze względów gospodarczych i społecznych. Dobrze byłoby, gdyby Czesi wycofali skargę ,a TSUE w następstwie umorzyłby postępowanie nie orzekając o niczyjej winie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Wojciech Lewandowski z WiseEuropa. 

2022-01-26, 10:00

Eksperci: polsko-czeski spór o Turów na ostatniej prostej, zamknięcie naszej kopalni nie wchodzi w grę
W ocenie pełnomocnika rządu ds. energetyki, Bełchatów wydaje się najbardziej logicznym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych.Foto: twitter/cire_pl

Goście audycji rozmawiali m.in. od informacji na temat polsko-czeskiego porozumienia w sprawie kopalni Turów. Jak napisała czeska minister środowiska Anna Hubaczkowa: "projekt umowy z Polską w sprawie Turowa już istnieje, gotowy do dyskusji na posiedzeniu rządu".

Ma dopiero zostać przedłożony do przedyskutowania przez rząd premiera Petra Fali. Z informacji, jakie można było uzyskać, istnieją jeszcze dwa punkty sporne. Jeden dotyczy czasu trwania nadzoru ze strony TSUE, a drugi wysokości odszkodowania.

Koniec sporu z Czechami?

W opinii gości "Rządów Pieniądza" do porozumienia z Czechami zapewne dojdzie, co jednak nie wyklucza naszych dalszych perturbacji z KE i TSUE.

-Nie możemy zamknąć kopalni z dnia na dzień. Najlepszym rozwiązaniem sporu byłoby zawarcie bezpośredniego porozumienia Polski z Czechami i miejmy nadzieję, że do tego dojdzie. Dziś strona czeska żąda odszkodowania w kwocie 50 mln euro, a Polska gotowa jest dać 40 mln euro. Nadzór TSUE zaś miałby według czeskich żądań trwać 10 lat. Polska chciałaby, aby było to 2 lata. Ale słyszmy też, że Polska jest w stanie zaakceptować czeskie warunki, bo kluczowe jest wycofanie przez Czechów skargi z TSUE - stwierdziła Monika Kurtek.

REKLAMA

W jej opinii warto byłoby pójść na ustępstwa, chociażby patrząc na kwotę zabezpieczenia, które według decyzji hiszpańskiej sądzi powinniśmy płacić od 20 września 2021 roku w kwocie 500 tys. euro dziennie. Obecnie jest już do zapłaty suma 60 mln euro.

- Jest to ok. 280 mln zł, co nie jest bardzo dużą kwotą w skali naszego budżetu, ale ma to być potrącone z wypłat dla Polski z UE. Wiadomo, że te pieniądze by nam się przydały na inwestycje czy inne projekty potrzebne naszej gospodarce – oceniła Monika Kurtek.

Według Wojciecha Lewandowskiego problemem jest to, że Polska zbyt wolno dokonuje transformacji energetycznej. Jak zauważył, już dawno powinny być  prowadzone szerokie konsultacje, dyskusje na ten temat w środowisku ekspertów i samorządowców.

- Celem kary było to, żeby do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE, nie doszło do nieodwracalnych szkód. Sytuacja jest bezprecedensowa więc nawet po wycofaniu skargi na tak późnym etapie, nie byłoby wiadomo jak Trybunał by do tego podszedł. Gdyby sprawa stała się bezprzedmiotowa, to mógłby umorzyć postępowanie nie orzekając o winie żadnej ze stron- powiedział Wojciech Lewandowski.

REKLAMA

Zaskakujący wzrost PKB

Ekonomiści odnieśli się także do danych o stanie polskiej gospodarki. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich 6 lat nasze PKB wzrosło o 24 proc. Dla porównania PKB Niemiec urosło w tym czasie o ok. 6 proc., a Stanów Zjednoczonych o ok. 12 proc. W efekcie Polska budzi coraz większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów z różnych stron świata, m.in. z USA, Holandii, czy Korei Południowej.

- Inwestycje to bardzo ważny element gospodarki, a  im, większy jest ich udział w PKB tym lepsze są perspektywy na przyszłość (…). Mimo niepewności stale rosną a inwestorzy z zagranicy widzą w Polsce potencjał, ale dostrzegają też inne kwestie, jak chociażby ostatnie zmiany podatkowe - powiedziała Monika Kurtek.

Zdaniem Wojciecha Lewandowskiego szczególnie istotne jest to, że polscy przedsiębiorcy starają się włączyć w pozrywane przy okazji pandemii łańcuchy dostaw. To też może spowodować napływ kolejnych inwestycji zagranicznych do Polski.

 

REKLAMA

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Wojciech Lewandowski i Monika Kurtek mówią o gospodarce i energetyce ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:16
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej