more_horiz

Eksperci: uproszczenie PIT jest konieczne i słuszne, choć niższa stawka pewnie podwyższy inflację

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:00
 Choć obniżka podatku, która pozostawi w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy wpłynie na wzrost inflacji, to konieczne jest wsparcie osób najmniej i średnio zarabiających w trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej - mówił w audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan istotne jest to, że najnowsze propozycje zmian w PIT upraszczają ten podatek, choć kolejna zmiana utrudni jego bieżące rozliczanie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vivooo

Zaproponowane przez rząd zmiany podatkowe, które miałyby obowiązywać od drugiej połowy tego roku to m.in. obniżenie stawki PIT do 12 proc., zaliczenie części składki zdrowotnej do kosztów działalności, powrót do rozliczania samotnych rodziców z dziećmi czy składanie PIT-2 u więcej niż jednego pracodawcy. Zapowiedziane są też zmiany w CIT i konsultacje z przedsiębiorcami.

Informacja o zmianach była za późno

- Żałuję, że rozmawiamy o zmianach w PIT w marcu tego roku, choć powinniśmy znać je do końca listopada roku poprzedniego. Mamy teraz bałagan prawny, z którym nie dają sobie rady nie tylko przedsiębiorcy, ale też biura rachunkowe czy firmy opracowujące programy rozliczeniowe. A nikomu po dwóch latach epidemii i przy wojnie na Ukrainie, ten bałagan nie jest nikomu potrzebny, za bardzo absorbuje przedsiębiorców. Ale kierunek zmian zaproponowanych przez MF jest słuszny - mówił Jeremi Mordasewicz.

Podkreślił, że likwidacja ulgi dla klasy średniej, z rozliczaniem której mieli problem nie tylko podatnicy, ale sami autorzy pomysłu czy obniżenie stawki PIT do 12 proc. ma głębokie uzasadnienie.

- Jednocześnie cały czas problemem jest nie przyznawanie, że składka  zdrowotna stanowi po prostu część podatku. Pozwoliłoby to uniknąć komplikacji systemu, gdyby przyjąć zamiast dwóch danin jedną tj. podatek dochodowy z odpowiednio wyższymi stawkami. Można byłoby też zrobić kilka progów zwiększając progresję – argumentował Jeremi Mordasewicz.

W jego opinii argumentem za takim rozwiązanie jest to, że płacąc wyższą składkę nie otrzymujemy lepszych świadczeń zdrowotnych. Nie jest więc ona, w odróżnieniu od składki emerytalnej, ekwiwalentna.

System podatkowy jest zbyt skomplikowany

Według Mariusza Adamiaka od lat słyszymy o kompleksowej reformie systemu podatkowego, "to taki element krajobrazu". Jeśli zaś chodzi o rozwiązania z Polskiego Ładu to wiele było podszytych dobrymi intencjami. Okazały się zbyt skomplikowane.

- Obecna zmiana jest podyktowana zmniejszeniem uproszczeniem tych skomplikowanych zmian  co powinno zadziałać, zmniejszyć niepewność i chaos mimo przejściowych problemów. Z drugiej strony będzie to miało efekt fiskalny. Te dodatkowe 15 mld zł wspomoże w tym roku gospodarstwa domowe, choć w sytuacji podwyższonej inflacji dodatkowo się do niej dołoży. Ale trudno, jest to skierowane do gospodarstw domowych z pierwszego progu podatkowego i ma złagodzić im skutki wyższych cen - powiedział Mariusz Adamiak.

Jaki rynek pracy?

Goście audycji odnieśli się też do spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE, którzy zajmowali się problemem uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zgodnie uznali, że polski rynek pracy ich potrzebuje, ale problemem jest często brak znajomości języka, a przede wszystkim niepewność związana z tym czy będą tu zostawać dłużej, czy jednak zechcą wracać do swojego kraju.

- Z moich spostrzeżeń wynika, że z takimi państwami jak: Niemcy, Holandia, Włochy przegrywamy konkurencję o lepiej wykwalifikowanych uchodźców. Widzimy ich odpływ na Zachód - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Jego zdaniem u nas zostają osoby mające nadzieję, że lada moment wrócą na Ukrainę i dlatego nie chcą jechać dalej,jednocześnie nie podejmując aktywności zawodowej. A sondaże pokazują jednoznacznie, że gotowość do zatrudniania osób z Ukrainy jest u nas cały czas jeszcze większa niż ich napływ. 

Według Mariusz Adamiaka przede wszystkim trzeba życzyć Ukraińcom, aby mogli wrócić i żyć  swoim kraju. Natomiast z tych, "którzy zdecydują się na emigrację dobrze byłoby alby w części zostali u nas na czym skorzystałaby nasza gospodarka, która potrzebuje i wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników".

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
24:06 Jeremi Mordasewicz i Mariusz Adamiak omawiają zmiany podatkowe ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Jeremi Mordasewicz i Mariusz Adamiak omawiają zmiany podatkowe ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem