Eksperci: coraz trudniej oceniać perspektywy wzrostu poziomu inflacji

2022-05-02, 10:00

Eksperci:  coraz trudniej oceniać perspektywy wzrostu poziomu inflacji
NBP ma nadzieję, że w drugiej połowie 2023 roku nastąpi spadek inflacji, co spowoduje obniżenie stóp procentowych.Foto: Pixabay

Inflacja w ostatnich miesiącach okazuje się wyższa niż przewidują analitycy. Jest jednak w otoczeniu gospodarczym tak wiele zmiennych, że nie jest to niczym zaskakującym. Ceny surowców energetycznych są tu bardzo istotne i kolejne sankcje nakładane na Rosję na pewno też będą miały znaczenie. Solidarność europejska jest jednak w tej chwili niezbędna - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i dr Marcin Czaplicki z SGH.  

 Goście audycji rozmawiali o inflacji, stopach procentowych oraz o sankcjach, jakie UE zamierza nałożyć na Rosję, w tym embargu na ropę naftową.

Odnosząc się do wcześniejszego konsensusu rynkowego na temat wzrostu inflacji, który przewidywał, że w kwietniu wyniesie on 11,5 podczas gdy jest to 12,3 proc Marek Kłoczko stwierdził, że nie jest to zaskoczenie.

- Od dłuższego czasu inflacja ma tendencję rosnącą i choć kilka dziesiątych punktu procentowego więcej jest istotne dla kieszeni Polaków, ale w tak burzliwym jak obecne otoczeniu gospodarczym można było się tego spodziewać. Nie do końca jasne jest jeszcze jakie czynniki w największym stopniu wpływają na inflację czy to zaburzone nadal łańcuchy dostaw czy kształtowanie się nowych kanałów zaopatrzenia i dystrybucji czy sytuacja wojenna za wschodnią granicą. Tak wiele czynników zmiennych powoduje, że trudno precyzyjnie zaplanować inflację. Ale jest też prawdą, że przekroczyła ona granicę, o której się w konsensusach nie śniło – mówił Marek Kłoczko.

Według dr Marcina Czaplickiego największy długoterminowy wpływ na inflację ma inflacja bazowa.

- Gdy popatrzymy na trendy to widzimy, że już przed pandemią przekraczała ona trendy. W marcu inflacja bazowa mogła osiągnąć nawet 7,5 proc. I tak z najniższych jej poziomów w UE doszliśmy do jednej z najwyższych. Na to nakłada się wiele czynników niezależnych jak szybujące ceny energii, paliw, żywności. Z 12,3 proc. te czynniki należy podzielić na pół – stwierdził dr Marcin Czaplicki.

Embargo na import z Rosji nie pomaga w walce z inflacją

Analizując prace nad VI pakietem sankcji, jakie UE planuje nałożyć na Rosję Marek Kłoczko zauważył, że zakaz importu węglowodorów z pewnością będzie miało wpływ na ceny surowców. Ważna jest, w jego ocenie, zmiana stanowisk państw zachodnich, jak np. Niemcy, które zaczynają rozumieć jakie znaczenie dla rosyjskiej polityki ma handel węglowodorami.

- Zaopatrzenie w surowce: ropę i gaz, to sytuacja w państwach UE jest różna (…). Poza sympatią dla Ukrainy, w Brukseli widziałem wśród przedstawicieli niektórych państw lekką irytację, że Ukraińcy nie chcą się poddać, bo jakoś to by się ułożyło, wojna by się skończyła i wszystko byłoby dobrze. Interesy są różne i sprawa nie jest tak gładka, żeby wszystkich skłonić do przyjęcia sankcji – mówił Marek Kłoczko.

Wskazał przy tym na państwa "bardziej rozwinięte i  mniej rozumiejące niuanse polityki rosyjskiej".

Potrzebne jest jednolite stanowisko UE

Zdaniem dr Marcina Czaplickiego "solidarność europejska jest kluczowa”. Dotyczy to również embarga na rosyjską ropę naftową, a w tym zmiana stanowiska Niemiec.

- W wypadku Niemiec ma miejsce iluzja związana z historią ale taż obawy przed wstrzymaniem dostaw do rafinerii na terenie dawnego NRD. Ostatnia rozmowa premiera Polski z kanclerzem Niemiec spowodowała, że ropa będzie mogła tam popłynąć z gazoportu polskiego. Nie oznacza to że popyt rafinerii na wschodzie Niemiec będzie w 100 proc. pokryty, ale pozwoli to im utrzymań produkcję. To był wpływ polskiej dyplomacji na zmianę zdania przez Niemców – ocenił dr Czaplicki.

 

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Marek Kłoczko i Marcin Czaplicki oceniają sankcje UE na Rosję oraz poziom inflacji ( "Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski PR24) 24:02
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Błażej Prośniewski/Anna Grabowska/sw


Polecane

Wróć do strony głównej