Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

2022-12-07, 10:00

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Sorbis/Shutterstock

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.

Ekonomiści analizowali też koniunkturę konsumencką. Ta według GUS w listopadzie się poprawiła. Wskaźnik wyniósł 44 proc.  o był o 1,5 proc. wyższy niż w październiku. Natomiast wskaźnik wyprzedzający jest ujemny na poziomie minus 33,8 procent,  ale i on wzrósł wobec poprzedniego miesiąca o 1,9 proc. Polscy przedsiębiorcy właśnie na obawy przed spadkiem popytu na ich towary wskazują jako na czynnik powstrzymujących ich przed inwestowaniem.

Brakuje inwestycji prywatnych

- Podstawowy problem, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich latach to  załamanie się inwestycji prywatnych. W odpowiedział przedsiębiorców, którzy odpowiadali na pytanie dlaczego nie inwestują zawsze pojawiały się odpowiedzi o destabilizacji otoczenia gospodarczego, jego nieprzewidywalności. Druga kwestia to brak ludzi do pracy. W ostatnich miesiącach dochodzi do tego element obawy przed przyszłością, ale dziś hamowanie na świecie już jest faktem. Zastanawiamy się tylko, która z najważniejszych gospodarek wejdzie w recesję i jak głęboka ona będzie. W Polsce cały czas jest ona mniej prawdopodobna, choć nie można jej wykluczyć. Do tego nastroje konsumenckie się poprawiły, ale cały czas są fatalne. Jesteśmy na najgorszym poziomie z całego okresu ich badania – mówił Marek Zuber.

Zaznaczył, że od maja wynagrodzenia rosną mniej niż inflacja, a więc realnie spadają. Wyjątkiem był sierpień, gdy wypłacono dodatki przede wszystkim w górnictwie i leśnictwie. Natomiast, jak podkreślił, "w październiku tąpnięcie było niespodziewane w tym wieku", a to oznacza, że wynagrodzenia realnie znacznie spadają, o prawie 5 proc.

- Od sieci handlowych słyszymy, że Polacy zaczęli wyraźnie oszczędzać, że zastępują towary droższe tańszymi. W sklepach jest bardzo dużo ludzi, ale to dlatego, że szukają promocji,  kupują też częściej ale mniej, bo wydaje im się, że w taki sposób oszczędzają – analizował Marek Zuber.

Ukraińcy ciągną w górę sprzedaż?

Jak podkreślił dane o wzrostach konsumpcji rok do roku zaburzają nam cały czas Ukraińcy, którzy kupują, a których nie było rok temu.

- Dodając te elementy trudno się dziwić, że przedsiębiorcy mają obawy przed kolejnymi miesiącami i kwartałami choć nie dotyczy to wszystkich branż. Najbardziej dotknięta będzie gastronomii bo wydatki na nią to te, które tniemy najszybciej – stwierdził Marek Zuber.

W opinii prof. Grażyny Spytek-Bandurskiej popyt wewnętrzny zależy od wielu czynników: stabilizacji finansowej, ekonomicznej, gwarancji pracy. Dlatego to jak i czy będzie zmieniał się wskaźnik zatrudnienia to wszystko będzie wypływało na zachowania konsumenckie.

- Kluczowa jest stabilizacja na rynku pracy, ale też obciążenia rodzin, wynikające z rozmaitych kredytów, pożyczek. Dlatego mamy do czynienia z okresem przeczekania. Zresztą zawsze koniec roku to podsumowania, rozliczenia, ale też jest to najtrudniejszy czas na rynku pracy. Nie wiadomo, jakie decyzje podejmą przedsiębiorcy, czy pracodawcy będą realizować zlecenia, czy jest szansa na nowe – mówiła prof. Grażyna Spytek-Bandurska.

Uchodźców wchłoną inne branże?

Odnosząc się do kwestii zatrudniania przedstawicieli kolejnej, potencjalnej  fali uchodźców z Ukrainy oceniła, że mogą oni już nie znajdować pracy np. w rolnictwie, gastronomii czy budownictwo, co miało miejsce do tej pory, ale np. w produkcji przemysłowej, transporcie, logistyce.

- Branże działające nie tylko sezonowo, będą w stanie wchłonąć koleje napływające do naszego kraju osoby – powiedziała prof. Grażyna Spytek-Bandurska.



 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchaniu.


Posłuchaj

prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB oceniają koniunkturę konsumencką ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:00
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

Wróć do strony głównej