Eksperci: nie ma alternatywy dla atomu

Polska energetyka musi przejść na elektrownie atomowe, problemem jest bardzo krótki czas ich budowy, skoro w roku 20233 ma popłynąć prąd z pierwszego bloku elektrowni jądrowej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w Polskim Radiu 24.

2023-09-27, 10:00

Eksperci: nie ma alternatywy dla atomu
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/pasphotography

Arkadiusz Pączka zwrócił uwagę na fakt, że pierwsza elektrownia powstanie we współpracy z doświadczonymi firmami z USA, a to będzie miało wpływ na sam proces projektowy, uzyskiwanie zgód środowiskowych oraz racjonalne zaplanowanie całej inwestycji. Pozostaje jeszcze kwestia sfinansowania projektu oraz dopracowanie planów budowy pod kątem polskich poddostawców i wykonawców. Jego zdaniem plan budowy elektrowni atomowej jest bardzo ambitny, biorąc pod uwagę ile jeszcze zostało do załatwienia od strony formalnej oraz to, że w bardziej doświadczonych krajach w tego typu inwestycjach też były wieloletnie opóźnienia.

A przed Polską są takie wyzwania jak: decyzja KE oraz reakcja na próby zaskarżenia od strony ekologów i aktywistów polityki klimatycznej UE.  Dodatkowym wyzwaniem będzie wyszkolenie potrzebnych do tego zakładu aż 8 tysięcy pracowników z branży, która dopiero u nas raczkuje. Dlatego plan wbicia łopoty pod budowę już w roku 2026 uznał za bardzo ambitny. 

Drugim tematem poruszonym w audycji były dane GUS o powoli poprawiających się nastrojach wśród przedsiębiorców. W opinii Mariusza Adamiaka  widać poprawę nastrojów firm w porównaniu do poprzedniego miesiąca i okresu od lutego 2022, gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Na tę ocenę wpływa odporność polskiej gospodarki na zewnętrzne czynniki, co widać po wynikach np. eksportu. Poprzednio dla firm, do czasu ostatniej decyzji RPP, problemem były wysokie stopy procentowe  drogie kredyty, które powoli powinny spadać tak jak sam poziom inflacji.

Dużym wyzwaniem dla firm był sam spadek popytu konsumpcyjnego, co wynikało z rosnących kosztów życia i obawami o przyszłość. Dziś widać, że wzrost płac zaczął powoli doganiać poziom inflacji, a trudną sytuację rodzin amortyzują transfery społeczne takie jak: 13 i 14 emerytura, 500 + itp. Arkadiusz Pączka zwrócił uwagę, że perspektywa wzrostu płacy minimalnej zmusi firmy do wielu nowych działań na rzecz obniżenia kosztów, a problemem wciąż pozostaje zbyt mały poziom inwestycji firm, zwłaszcza z sektora MŚP.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania, całej audycji którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj

Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP oraz Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich komentowali podpisanie umowy z firmami z USA w sprawie atomu oraz stopniową poprawę nastrojów firm wg.badań GUS ( Błażej Prośniewski "Rządy Pieniądza PR24) 19:38
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Błażej Prośniewski


 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej