"Biała Księga" resortu finansów oskarżeniem rządu PiS za zbyt małą dyscyplinę budżetową?

2024-04-30, 10:00

"Biała Księga" resortu finansów oskarżeniem rządu PiS za zbyt małą dyscyplinę budżetową?
Z uwagi na groźbę przekroczenia przez dług publiczny progu 60 proc. PKB ekonomiści nie spodziewają się szybkiej ani pełnej realizacji zapowiedzi podwyższenia limitu zarobków bez podatku obiecywanych w wyborach.Foto: Shutterstock/ Virrage Images

Oceny krytyczne wobec poprzednich rządów, to stały element polskiej polityki, ale od lat stan finansów publicznych nie ulega stabilizacji tylko wręcz regresowi. I kiedyś trzeba to będzie uporządkować. Tak stwierdzili zgodnie analityk Paweł Majtkowski z firmy e-TORO oraz ekonomistka Agnieszka Durlik z KIG, którzy komentowali Białą Księgę resortu finansów o działaniach rządu PiS, w dziedzinie budżetu i wydatków w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.

W opinii Agnieszki Durlik ten raport jest swoistym politycznym rytuałem typowym po zmianie władzy, ale pokazuje jak ważne jest utrzymanie dyscypliny budżetowej, co w przypadku PiS przejawiało się coraz większymi wydatkami im bliżej było do wyborów z 15 X 2023 roku. Jej zdaniem szczególnie ratunkowe dla firm fundusze covidowe dały ogromne możliwości zadłużania państwa, poza budżetem, co miało fatalne skutki dla stanu finansów publicznych. W wielu krajach działano w podobnie, ale  szybciej przywrócono dyscyplinę budżetową - tak było w Czechach. Problemem jest także sama wysokość składki zdrowotnej dla polskich firm.

Paweł Majtkowski : to raczej "czarna księga" niż "biała" resortu finansów, choć wszystkie rządu po roku 1989, nie pilnowały reguły wydatkowej, choć ostatnie 8 lat było w tej dziedzinie bezprecedensowe. Pojawia się jednak pytanie co z tym zrobić. Poprawa jakości finansów publicznych jest trudna, bo problemem jest wyprowadzania dużych kwot poza budżet i kontrolę Sejmu, ciekawa jest sprawa skąd pojawiła się większa luka w budżecie z powodu VAT, skoro po roku 2015 to było sukcesem poprzedniego rządu. Problemem jest to czy jest koniunktura czy też jej nie ma to, wciąż jest rosnący deficyt budżetowy, który nigdy się nie zmniejsza. Ale celem nadrzędnym jest wzmocnienie bezpieczeństwa państwa przez wzrost wydatków na zbrojenia. A ponieważ chodzi o ogromne kwoty, to także nie pomoże w uzdrowieniu finansów publicznych.


Posłuchaj

Paweł Majtkowski i Agnieszka Durlik gośćmi Błażeja Prośniewskiego (Rządy pieniądza) 21:49
+
Dodaj do playlisty

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

Audycja: Rządy Pieniądza

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Paweł Majtkowski firmy z firmy e-TORO i ekonomistka Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej

Data emisji: 30.04.2024

Godzina emisji: 9.06


Polecane

Wróć do strony głównej