Aby dogonić poziom życia Anglików i Niemców musimy przestać być montownią dla UE

2024-05-06, 10:00

Aby dogonić poziom życia Anglików i Niemców musimy przestać być montownią dla UE
Czy w ciągu 6 lat Polska dogoni poziom życia Brytyjczyków, jak to zapowiedział premier Donald Tusk?.Foto: Shutterstock/Mistervlad

Goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński, prezes półki BTFG komentowali najnowsze dane dotyczące poziomu życia w Polsce.  

Czy Polacy będą do 2030 r bogatsi od Brytyjczyków? Skoro wymaga to tempa wzrostu PKB przekraczającego rocznie 3 proc. to jednak będzie to realne?. Jak ma sią to do siły nabywczej obywateli i do poziomu ich zamożności?. W końcu, w jaki sposób powinna rozwijać się nasza gospodarka, żeby bogactwo kraju i gospodarstw domowych było realne, ale też długotrwałe, aby dawało poczucie stabilizacji także kolejnym pokoleniom? - to tematy poruszone w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24, nawiązujące do wypowiedzi premiera Donalda Tuska przy okazji rocznicy wstąpienia Polski do UE i szans, jakie daje uczestnictwo we Wspólnocie.

W opinii Adama Rucińskiego montujemy u nas niemieckie samochody, a Niemcy nie montują pojazdów z naszego kraju, to pokazuje prawdziwe wyzwanie dla przemodelowaniu struktury naszej gospodarki.

Zdaniem Mariusza Adamiaka trudno się spodziewać, aby nastąpiło jakieś ogromne tąpnięcie w poziomie życia Brytyjczyków, aby w sześć lat ich dogonić. Potrzebujemy ogromnych inwestycji w nowoczesnych technologiach, a tego nie widać w typie firm notowanych na GPW.

"Europie ucieka świat, co widać po autach elektrycznych, spadki produkcji w Niemczech nie pomogą nam w dogonieniu "starej UE" - stwierdził  Adam Ruciński.  I to, że Polska ma 23 tys. USD na głowę a Chiny 16 tys. USD to nic nie znaczy w poziomie zamożności, chodzi o tzw. pozycję finansową kraju ( inwestycje ulokowane w innych krajach) to Polska nie istnieje w takich statystykach. W tej ostatniej sprawie obaj eksperci mówili zgodnie na ten temat. To, że Czechy są wciąż zamożniejsi wynika z faktu, że po roku 1945 polskie PKB spadło aż o 50 %, Czesi nie mieli takich zniszczeń. 

Zdaniem Adama Rucińskiego najważniejsze jest posiadanie know-how, czyli własne technologie, bo to jest warunkiem rozwoju w dłuższym czasie. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Posłuchaj

Goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński, prezes półki BTFG komentowali najnowsze dane dotyczące poziomu życia w Polsce. 22:07
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

Prowadzący: Anna Grabowska

Goście: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński, prezes półki BTFG, komentowali najnowsze dane dotyczące poziomu życia w Polsce.  

Data emisji: 06 05 2024

Godzina emisji: 9.06

 


Polecane

Wróć do strony głównej