Pracodawcy chcą zamrożenia wzrostu płacy minimalnej w roku 2025

Wzrostu płacy minimalnej nie da się zadekretować, to wymusi wynikać ze wzrostu wydajności, większych inwestycji, inaczej te podwyżki nie dadzą wiekszej siły nabywczej  - ocenili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber z Akademii WSB.

2024-05-24, 10:00

Pracodawcy chcą zamrożenia wzrostu płacy minimalnej w roku 2025
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Blue Planet Studio

Temat płacy minimalnej, co do której wypowiadają się szefowa resortu rodziny jak przedstawiciele organizacji pracodawców, a która w przyszłym roku mogłaby wnieść nawet ponad 5 tys. zł, a także dane GUS dotyczące konsumpcji w kwietniu to tematy, które zdominowały dzisiejszą audycję "Rządy Pieniądza" w PR24.

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber z Akademii WSB.

Andrzej Sadowski: skąd minister rodziny wie, że wynagrodzenie minimalne w roku 2025 będzie na takim, a nie na innym poziomie ?. Takie działania tylko wypychają  z rynku pracy osoby z niskimi kwalifikacjami do "szarej strefy". Nawet rolnictwo nie wie jak przy takich stawkach godzinowych płacić pracownikom od zbioru owoców, nawet dotacje dla rolnictwa od UE, nie pomogą. Podwyżki płac nie zmienią spadającej siły nabywczej, czyli wartość tych nowych płac minimalnych? 

Marek Zuber: wzrost sprzedaży detalicznej jest wyraźne, ale widać ryzyko przekroczenia poziomu 7 procent inflacji w drugiej połowie roku. Właśnie z powodu wzrostu cen, np. w gastronomii, co wynika z kosztów zatrudnienia. Dziś ceny w restauracjach w Wenecji, są niższe niż w Warszawie. Dodatkowym czynnikiem proinflacyjnym będzie uwolnienie cen energii od lipca oraz fakt, że poziom inwestycji prywatnych i publicznych, wciąż nie osiągnął poziomu z roku 2015. A skoro nie ma wzrostu wydajności i inwestycji, ale nastąpił wzrost płac, to mamy w konsekwencji wysoki poziom inflacji. Patrząc na obecne dane widać, że Polska jest na 7 miejscu od końca na poziomie wzrostu wydajności. Ale to wynik uśredniony, głównie z powodu automatyzacji w zagranicznych inwestycjach, ale w małych firmach jest bardzo źle pod tym względem. 

REKLAMA


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj

goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber z Akademii WSB komentowali czynniki wzrostu polskiej gospodarki (Anna Grabowska Pr24) 23:26
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/sw

* * *

Audycja: Rządy pieniądza 

REKLAMA

Prowadzący: Anna Grabowska

Goście:   Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber z Akademii WSB.

Data emisji: 24 05 2024

Godzina emisji: 9.06

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej