Trzeba zachęcać do powrotu na rynek pracy. Także przez elastyczne formy zatrudnienia
Bezrobocie jest małe, rośnie aktywność zawodowa, ale wciąż są tysiące Polaków, którzy są poza danymi GUS i "pośredniaków", bo się nie rejestrują, a potrzebuje ich rosnącą gospodarka - uważali goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu biznesu" i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2024-05-29, 10:00
Aktualny poziom bezrobocia w Polsce oraz poziom aktywności zawodowej, który wprawdzie rośnie, ale nadal nie jest na poziomie zadowalającym to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Eksperci rozmawiali także o tym, jak powinny funkcjonować urzędy pracy, aby zachęcić bezrobotnych do mobilności i na ile ich funkcję mogłyby przejąć agencje zatrudnienia. Szansę na zwiększenie aktywności zawodowej dostrzegli m.in. w oferowaniu pracy na część etatu, czy w innych formach elastycznych co wymaga zarówno zmiany podejścia ze strony pracodawców jak zmian w prawie.
Ignacy Morawski: polityka społeczna, w tym rynek pracy, jest pokłosiem polityki zatrudnienia sprzed 20 lat, gdy było wysokie bezrobocie na poziomie 20 procent. Dziś jest niska stopa bezrobocia, która nie zmienia się od wielu lat. Badania aktywności zawodowej pokazują, że jest problemem z większą aktywnością zawodową. Wiele osób nie pracują, ale nie są one zarejestrowane jako bezrobotni. Odsetek tych aktywnych, już jest zbliżony do średniej w UE, ale powinna być jak na poziomie w Skandynawii i na Węgrzech, skoro polska gospodarka tak się dobrze rozwija. Trzeba coś zrobić, aby dziś "bierni", pracowali choćby na części etatu, potrzebne są do tego zmiany w polityce społecznej. Na Zachodzie wiele osób pracuje na pół etatu, zwłaszcza kobiet. Ale pod powierzchnią statystyki o bezrobociu, widać osłabienie rynku pracy. Choćby po liczbie ofert pracy, zwłaszcza tych w biznesie. Ale trzeba pamiętać, że są osoby, które nie mogą pracować, bo są chore, zajmują się wychowaniem dzieci, problemem jest zatrudnienie niepełnosprawnych.
Andrzej N. Sadowski: dane o aktywności zawodowej i bezrobociu pokazują jak mała jest mobilność Polaków w poszukiwaniu zatrudnienia. A 800 tys. bezrobotnych pokazuje zaniedbania po stronie państwa. Chodzi o też ceny mieszkań i ich dostępność na wynajem. Potrzebna jest pomoc ze strony agencji pośredniczących pomiędzy pracownikami i pracodawcami. To powinien być cały pakiet usług medycznych i mieszkaniowych, na rzecz nowego zatrudnionego. Urzędy Pracy zajmują się dziś bardziej wystawianiem zaświadczeń, aby bezrobotni nie stracili świadczeń społecznych, a nie w pośredniczeniu pomiędzy pracownikami i pracodawcami.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Anna Grabowska.
Posłuchaj
PR24/sw
* * *
Audycja: Rządy pieniądza
REKLAMA
Prowadzący: Anna Grabowska
Goście: Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu biznesu" i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Data emisji: 29.05.2024
Godzina emisji: 9.06
REKLAMA