Rocznica powstania w getcie warszawskim. Rola ŻOB i ŻZW

– Działalność Żydowskiego Związku Wojskowego była tematem tabu w Izraelu i diasporze żydowskiej – mówił w Gorącym Temacie Piotr Zychowicz, red. naczelny "Historia Do Rzeczy". 19 kwietnia mija 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

2017-04-19, 16:40

Rocznica powstania w getcie warszawskim. Rola ŻOB i ŻZW
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

19.04.17 Powstanie w getcie warszawskim. Rola ŻOB i ŻZW
+
Dodaj do playlisty

19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta, by rozpocząć proces jego likwidacji. Jak mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zychowicz, po fiasku powstania niektóre środowiska dążyły do tego, by pamięć o bojownikach ŻZW nie przetrwała.

– Żołnierze ŻZW mieli "nieodpowiednie" poglądy. Jak mówił Marek Edelman, byli "żydowskimi faszystami" – wyjaśniał gość PR24. – Według legendy, która była pieczołowicie kształtowana przez żydowską lewicę, bohaterski zryw w getcie warszawskim był dziełem socjalistycznej ŻOB. W tej opowieści nie było miejsca dla "przebrzydłych prawicowców", którzy bili się nie mniej dzielnie niż lewicowi bojownicy – dodawał historyk.

W całej rozmowie również m.in. o tym, jaki stosunek do powstania w getcie warszawskim miały władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Gościem I części Gorącego Tematu był prof. Rafał Chwedoruk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego mówił o przesłuchaniu Donalda Tuska przez warszawską prokuraturę ws. współpracy miedzy SKW a rosyjską FSB.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 19.04.17

REKLAMA

Godzina emisji: 15.09


 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej