Brak tanich mieszkań główną przyczyną bezdomności

- Przydałoby się stworzenie programów socjalnych, które pomagałyby w utrzymywaniu mieszkań. Np. dużo osób starszych nie jest w stanie z emerytury opłacić rachunków, czynszu i jednocześnie kupić lekarstw czy jedzenia. Zajmujemy się tymi ludźmi dopiero, gdy wylądują na ulicy – powiedziała w Polskim Radiu 24 Adrianna Porowska, dyrektorka Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

2017-04-20, 15:01

Brak tanich mieszkań główną przyczyną bezdomności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Hendl

Posłuchaj

20.04.2017 Adrianna Porowska: wśród bezdomnych są np. dziennikarze czy taksówkarze
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała Adrianna Porowska, przyczyn bezdomności jest tyle, ile ludzi, którzy nie mają domu, jednak można wyszczególnić główny powód bezdomności. – Najważniejszą przyczyną bezdomności jest brak tanich mieszkań na wynajem. Wielu ludzi traci mieszkania dlatego, że zadłużają je, nie stać ich na opłacanie czynszu, np. przez chorobę. Problem w tym, że jeśli ktoś przez wiele lat pozostaje w bezdomności, to bardzo trudno jest mu to zmienić i uwierzyć, że się da. Osobie młodej jest łatwiej podnieść kwalifikacje i znaleźć pracę, ale jeśli trafia do nas schorowany mężczyzna, to dużo trudniej jest mu wynająć mieszkanie na wolnym rynku – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem Adrianny Porowskiej bezdomność może dotknąć każdego, niezależnie od zawodu czy pozycji społecznej. – Znam bardzo wiele osób bezdomnych, które pracują. Są wśród nich dziennikarze czy taksówkarze, ale bardzo często dobija tych ludzi umowa o dzieło. Gdy posypie się zdrowie, to nie zarabiają, ponieważ nie mają chorobowego i wtedy nie mają za co zapłacić czynszu w mieszkaniu, które wynajmują. Z kolei kiedy ktoś zarabia średnią krajową, to trudno jest mu w ogóle wynająć mieszkanie w Warszawie – stwierdziła Porowska

Wśród bezdomnych 80 proc. to mężczyźni, a 20 proc. to kobiety. Według dyrektorki Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej tego typu proporcje są obecne na całym świecie. – Natomiast zupełnie odwrotna proporcja jest wśród korzystających z ośrodków pomocy dla bezdomnych. Tam 80 proc. to kobiety, a 20 proc. to kobiety. Kobiety dużo szybciej sięgają po pomoc, dlatego skuteczniej wychodzą z bezdomności. Mężczyźni starają się „sami sobie radzić”, nawet jeśli oznacza to zamieszkanie na ławce w parku – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 20.04.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 14:09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej