Robert Szydlik, autor projektu Krzyża Zachodniego, o wdzięczności dla tych, którzy pomagali Polakom
W ostatnich dniach parlament poparł ustawę, która ustanawia Krzyż Zachodni. Odznaczenie to będzie nadawane cudzoziemcom, którzy nieśli pomoc Polakom represjonowanym m.in. przez reżim hitlerowski oraz władze komunistyczne. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił Robert Szydlik, autor projektu Krzyża Zachodniego.
2017-05-03, 19:17
Posłuchaj
Krzyż Zachodni ma być „bliźniaczym” odznaczeniem wobec ustanowionego w listopadzie ubiegłego roku Krzyża Wschodniego.
Ustanowienie Krzyża Zachodniego, przyznawanego obcokrajowcom, którzy w latach 1939-1989 udzielali pomocy Polakom represjonowanym m.in. przez reżim hitlerowski lub władze komunistyczne, zaproponował Senat na początku lutego.
Jak podkreślał gość PR24, cezura lat 1939-1989 jest ściśle związana z tym, w jakim położeniu Polska znajdowała się w tym okresie. – To moment, w którym Polska znalazła się pomiędzy dwoma totalitaryzmami. Z jednego wyzwoliła się w latach 1944-1945, a drugi, w różnym nasileniu towarzyszył nam do 1989 roku – wskazywał Robert Szydlik.
Odznaczenie ma mieć formę metalowego krzyża równoramiennego. Na stronie licowej umieszczona będzie okrągła tarcza pokryta karmazynową emalią z wizerunkiem Orła Białego w koronie zamkniętej krzyżem, według wzoru wprowadzonego przez prezydenta RP na uchodźstwie z 1956 roku.
REKLAMA
Teraz ustawa, która ustanawia Krzyż Zachodni, czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Polskie Radio 24/PAP/mp
__________________
Data emisji: 03.05.17
REKLAMA
Godzina emisji: 17.28
Polecane
REKLAMA