Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego

2017-05-09, 07:00

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego
Własne mieszkanie to marzenie milionów Polaków. W jego realizacji maja pomóc odpowiednie regulacje finansowe.Foto: Ben_Kerckx/pixabay

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o budownictwie mieszkaniowym. Zmiany przygotowane przez resort infrastruktury i budownictwa są konieczne ze względu na założenia projektu Narodowego Programu Mieszkaniowego. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity.

Posłuchaj

09.05.2017 Dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity o budownictwie społecznym.
+
Dodaj do playlisty

Rozwiązania mają wyeliminować bariery w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego oraz problemów wynikających z eksploatacji lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach programu.

Zmiany mają ułatwić inwestorom realizację przedsięwzięć poprzez dopuszczenie możliwości finansowania budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Obecnie w ramach programu możliwe jest ubieganie się o finansowe wsparcie jedynie na budowę lokali mieszkalnych na wynajem.

Jak przypomniała gość, od 1995 roku w Polsce działały Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – TBS-y radziły sobie bardzo dobrze ,trafiły w segment, który był niezagospodarowany przez inne sektory: osób, które posiadają określone, nie niskie odchody, ale nie są zainteresowane, albo nie mogą dążyć do własności. To nadal bardzo duża część polskiego społeczeństwa – wyjaśniała.

Dr Audycka wskazywała, że TBS-y odpowiedziały jednak tylko na część tego segmentu. Ich działalność skończyła się właściwie wraz zamknięciem Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, gdy preferencyjne finansowanie zostało wycofane. – W roku 2009 postawiono silnie na własność mieszkaniową, wtedy rozpoczęły się Mieszkanie dla Młodych, Rodzina na Swoim, tych funduszy na dofinansowanie budownictwa społecznego zaczęło brakować – powiedziała.

Gość zaznaczyła, że dowartościowano własność mieszkaniową i mówi się, że to odpowiedź na potrzeby Polaków i Polek. – Wydaje mi się, że to jakaś obiegowa opinia, ale nieuzasadniona, tego czego potrzebują, to bezpieczeństwo i stabilność, a TBS-y to proponowały – podkreśliła.

Barbara Audycka tłumaczyła, że obecnie 60 proc. mieszkańców Polski nie ma zdolności kredytowej i dla nich także należy stworzyć jakieś formuły, które umożliwią uzyskanie godnego mieszkania. Dlatego rząd zwraca się w kierunku najmu. Proponowane zmiany obejmą podniesienie kryterium dochodowego i możliwej kwoty partycypacji. – Nie wiem czy to dobrze. To pewnie zmniejszy konkurencyjność tego narzędzia w stosunku do programu Mieszkanie Plus, który oferuje nie najem, a dojście do własności i nie zawiera komponentu partycypacji – podsumowała gość.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/ip

____________________

Data emisji: 09.05.2017

Godzina emisji: 10:09


Polecane

Wróć do strony głównej