Ponad 60 proc. Polaków mówi w języku angielskim
W ostatnich latach nastawienie Polaków do nauki języków obcych zmieniło się. Języki obce już nas nie przerażają, coraz chętniej się ich uczymy. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 dr Anna Popławska z Katedry Filologii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Iwona Szwed z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, germanistka Anna Rzemińska z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie oraz podróżnik Janusz Witek.
2017-05-21, 10:15
Posłuchaj
Badania TNS Polska z 2015 roku wskazują, że 44 proc Polaków nie zna żadnego języka obcego, 38. proc. mówi w jednym języku obcym, a 18 proc. w dwóch lub więcej. O 20 proc. więcej Polaków mówi w języku angielskim (64 proc), w porównaniu z 2005 rokiem.
Według Anny Rzemińskiej jeśli mówimy w języku obcym, to mamy prawo popełniać błędy. – Trzeba się otworzyć. Wszyscy mówimy językami tak samo. Jeżeli to nie jest nasz język ojczysty, to każdy może popełnić błąd. Najważniejsze, żeby się dogadać – mówiła germanistka. Zdaniem Janusza Witka ważna jest też komunikacja niewerbalna. – Jeśli patrzymy komuś w oczy, to jesteśmy w stanie zauważyć jakie ma intencje. Dzięki temu można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji – powiedział podróżnik.
Jak podkreślała Anna Popławska, osobami, które nie znają języka obcego są zazwyczaj ludzie z pokolenia, które nie miało w perspektywie wyjazdu za granicę. – Chodzi niekoniecznie o seniorów, ale ludzi którzy mieli maturę w latach 60. i 70. – wspominała. Według Iwony Szwed młodzi ludzie coraz lepiej znają języki. – 15 lat temu widać było barierę językową u studentów. Teraz studenci nie mają raczej takich problemów, przychodząc po szkole, w której mają wymiany zagraniczne – mówiła.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Iwona Piętak.
Polskie Radio 24/kk
______________________
Data emisji: 21.05.2017
Godzina emisji: 08:35
REKLAMA