Blisko 2 tysiące książek trafi do Polaków na Litwie

W piątek rusza na Litwę transport książek IPN. Wydawnictwa Instytutu otrzymają wszystkie polskie szkoły i – m.in. – polskie biblioteki. To pierwsza tego typu akcja Instytutu Pamięci Narodowej skierowana do Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówili prezes IPN, Jarosław Szarek oraz konsul generalny RP na Litwie, Stanisław Cygnarowski.

2017-06-02, 12:10

Blisko 2 tysiące książek trafi do Polaków na Litwie
Na Litwę wysłane zostaną między innymi biuletyny IPN, album „Ku Ostrej Bramie” autorstwa Pawła Rokickiego oraz broszury z serii „Patroni naszych ulic”, które poświęcone są m.in. takim postaciom jak Danuta Siedzikówka „Inka”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, gen. Władysław Anders czy Józef Piłsudski i Roman Dmowski.Foto: ipn.gov.pl

Posłuchaj

02.06.2017 Jarosław Szarek (prezes IPN) i Stanisław Cygnarowski (konsul generalny RP na Litwie) o przekazaniu książek IPN do polskich instytucji na Litwie
+
Dodaj do playlisty

Na Litwę wysłane zostaną m.in. biuletyny IPN, album „Ku Ostrej Bramie” autorstwa Pawła Rokickiego oraz seria „Patroni naszych ulic”. Do Wilna pojedzie także najnowsza książka Instytutu o Żołnierzach Wyklętych pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego – „Wyklęci 1944-1963” oraz książka „Sowiecki aparat represji wobec litewskiego i polskiego podziemia 1944-1945”.

Jak zaznaczył Jarosław Szarek, Litwa, Wileńszczyzna to ziemie bardzo związane z historią Polski. – Nie możemy zostawić naszych rodaków samych, tym bardziej, że chcą podtrzymywać te więzi – mówił. Podkreślił, że obecność IPN na Litwie trwa od wielu lat. W Wilnie działa m.in. Przystanek Historia: miejsce spotkań, dyskusji i popularyzacji historii. Podobne akcje Instytut przeprowadza także na Ukrainie, Białorusi, czy w zachodniej Europie. – 1/3 Polaków, blisko 60 mln mieszka poza granicami państwa, IPN również o nich pamięta – przekonywał.

 Stanisław Cygnarowski mówił, że książki trafią do ponad 70 szkół z polskim językiem nauczania, w których nie ma lekcji historii Polski. – Każda pomoc, materialna forma wiedzy, docierająca do chętnych jest bardzo potrzebna i będzie bardzo przydatna – wyjaśniał. Dodał, że wspólne dziedzictwo jest inaczej rozumiane w Polsce i na Litwie, dlatego dopełnienie wiedzy i ukazanie polskiego punktu widzenia jest bardzo ważne.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.    

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 02.06.2017

Godzina emisji: 10:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej