Abonament RTV. Sposoby na uszczelnienie systemu

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zaapelowała do Marszałka Sejmu o zwrócenie rządowego projektu ustawy o opłatach abonamentowych wnioskodawcy i zorganizowanie wysłuchania publicznego. Gościem Polskiego Radia 24 był Jerzy Straszewski prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

2017-06-07, 15:02

Abonament RTV. Sposoby na uszczelnienie systemu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

7.06.17 Jerzy Straszewski: "Otrzymując dane od naszych abonentów gwarantowaliśmy, że nie zostaną one nikomu przekazane".
+
Dodaj do playlisty

Przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowelizacja, zakłada, że w procesie rejestrowania odbiorników telewizyjnych będą brali dostawcy płatnej tv, głównie sieci kablowe i platformy cyfrowe. Zaraz po wejściu nowelizacji w życie operatorzy mają przekazać wszystkim swoim klientom usługi telewizyjnej komunikat, że ich dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy) zostaną przekazane Poczcie Polskiej, która odpowiada za pobór abonamentu RTV.

Każdy klient będzie mógł zarejestrować odbiornik i zacząć płacić abonament. Poczta Polska zweryfikuje, którzy klienci płatnej tv nie zarejestrowali telewizorów lub nie regulują abonamentu i jeśli nie są zwolnieni z tego obowiązku, będzie wysyłała upomnienia i podejmowała postępowania egzekucyjne. W projekcie zaznaczono, że zostaną umorzone dotychczasowe zaległości abonamentowe użytkowników, którzy w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie nowelizacji zapłacą tę daninę za minimum pół roku z góry.

Zdaniem Jerzego Straszewskiego, operatorzy kablowi nie są przeciwni finansowaniu mediów publicznych z abonamentu, ale nie zgadzają się na ingerencję w relacje między nimi i klientami. - Są inne sposoby na osiągnięcie tego celu – powiedział Jerzy Straszewski. - Można korzystać z baz danych, którym państwo już dysponuje m.in.: PIT, CIT i KRUS.

Wśród zastrzeżeń przekazanych przez PIKE pojawia się także pytanie czy Poczta Polska jest przygotowana na przejęcie tak dużej ilości danych. – Mamy wątpliwości czy w terminach, podanych w projekcie ustawy, operator jest w stanie zagwarantować, że pozyskane dane nigdzie nie wyciekną – dodał Straszewski.

REKLAMA

Obecnie, mimo obowiązku płacenia abonamentu robi to zaledwie ok. 13 proc. gospodarstw domowych i ok. 12 proc. przedsiębiorców (według danych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Ustawę przedstawi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 7.06.17

Godzina emisji: 14.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej