Konsekwencje zerwania stosunków dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej z Katarem
Kilka dni temu Arabia Saudyjska - a w ślad za nią kilka innych państw arabskich - zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem oskarżając ten kraj m.in. o sprzyjanie terroryzmowi. Wszystko odbyło się tuż po wizycie Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej. O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
2017-06-13, 11:27
Posłuchaj
W piątek sekretarz stanu USA zaapelował do krajów regionu, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, by poluzowały blokadę kraju i starały się uregulować spór na stopie dyplomatycznej. Z pomocą Katarowi ruszył Iran.
Zdaniem prof. Katarzyny Górak-Sosnowskiej, istotne jest pytanie, co takiego się stało, że do takich decyzji doszło. – Nic się takiego nie wydarzyło. Zarzut o wspieranie radykalnych ugrupowań muzułmańskich czy sprawa dotycząca jakichś maili to nic nowego, nic czego świat by do tej pory nie widział - wyjaśniła.
Jak dodała, fakt, że część państw idzie tropem Arabii Saudyjskiej sprawia, że dochodzimy do podwójnych standardów. - Rozumiem, że kraj, który ma związek z terroryzmem jest oskarżany przez drugi, ale to, że reszta na to patrzy i nie widzi ironii, braku powagi w tej sytuacji, jest zastanawiające – mówiła prof. Górak-Sosnowska.
Przypomniała, że przez Arabię Saudyjską podnoszone były takie argumenty jak m.in. prawa kobiet. - Niewątpliwie przygadał kocioł garnkowi. Pojawia się więc pytanie o co tak naprawdę chodzi i co wywołało taką reakcję, że ktoś teraz stwierdził, że wyciągnie się argumenty, które do tej pory istniały – podsumowała.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
___________________
REKLAMA
Data emisji: 13.06.17
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA