17 czerwca – Dzień Polaków w Kazachstanie

W kazachstańskiej miejscowości Alżir - miejscu dawnego kobiecego obozu przymusowej pracy - otwarto wystawę „Armia Andersa - szlak nadziei”. Do Kazachstanu wystawa trafiła w ramach zapowiadanego na 17 czerwca Dnia Polaków w Kazachstanie. O naszych rodakach w tym kraju mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.

2017-06-16, 08:59

17 czerwca – Dzień Polaków w Kazachstanie
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Witold Rozbicki/REPORTER

Posłuchaj

16.06.2017 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej o Polakach w Kazachstanie.
+
Dodaj do playlisty

W otwarciu wystawy uczestniczyła córka generała Władysława Andersa, senator Anna Maria Anders. Byli także członkowie polskiej delegacji parlamentarno-rządowej, pod kierownictwem wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Marii Koc.

Jak podkreślał Krzysztof Renik, 34 tys. naszych rodaków w Kazachstanie deklaruje polskość, a drugie tyle osób ma w rodowodach polskie pochodzenie. – Nie było takiej możliwości, by zapomnieć o naszych rodakach, nie uhonorować ich i doprowadzić do spotkania podczas Expo 2017. By zaśpiewać polskie pieśni, zatańczyć poloneza, wzruszyć się – mówił. Zaznaczył, że tematem wielu rozmów będzie to, jak Polska kontaktuje się ze swoimi rodakami, których przodkowie zostali zesłani na ziemie Azji Centralnej. Gość wyjaśniał, że działania te obejmują głównie wspieranie polskich organizacji w Kazachstanie. Nasi rodacy lub ich potomkowie mogą uczyć się tam języka polskiego i poznawać polską kulturę. Ważne miejsce we tamtejszych Polaków zajmuje kościół.

Krzysztof Renik wskazywał, że w ostatnim okresie przedmiotem rozmów jest także kwestia powrotu Polaków z Kazachstanu do ojczyzny. – Zainteresowanie jest bardzo różne. W tej chwili ok. 5 tys. osób zdecydowałoby się na przyjazd na stałe do Polski. Motywacje są różne, od ekonomicznych, przez kulturowe, cywilizacyjne. Część młodzieży chce studiować w Polsce, uczyć się w kręgu kultury europejskiej. Mamy też do czynienia z wieloma osobami zakotwiczonymi w Kazachstanie, dla tych ludzi najistotniejszy jest stały kontakt z Polską, który będzie umożliwiał im bycie w kręgu kultury europejskiej – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 16.06.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 7:12

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej