Europejski problem z islamskim fundamentalizmem
W czerwcu w Sejmie miała miejsce konferencja "Islam jako wyzwanie dla Polski i Europy", podczas której poruszano między innymi kwestie etyki islamskiej i prawa krajów naszego kontynentu, które islamiści uważają za mniej ważne niż zapisy Koranu. Do problemu odniósł się w Polskim Radiu 24 dr Piotr Ślusarczyk z portalu euroislam.pl.
2017-07-09, 15:36
Posłuchaj
Jednym z najważniejszych wniosków płynących z konferencji było stwierdzenie, że islam, jako religia, jest w naszym kraju zbyt mało znany, by Polacy mogli go właściwie rozumieć. Dlatego też nie są w pełni świadomi zagrożeń, które z niego płyną. Dr Piotr Ślusarczyk zwrócił uwagę, że w zauważeniu tych niebezpieczeństw skutecznie przeszkodzili także politycy Europy Zachodniej.
– Od 1997 roku wprowadzono tam pojęcie islamofobii, które skutecznie ograniczało jakąkolwiek otwartą debatę na temat zagrożeń, które niesie za sobą islam. Warto tu podkreślić, że w dyskusjach na temat bezpieczeństwa Europejczyków koncentrujemy się na tym wyznaniu, nie tylko na jako religii, ale przede wszystkim na islamie jako systemie politycznym – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.
Dr Piotr Ślusarczyk zauważył, że islam różni się od innych religii tym, że jest nie tylko drogą rozwoju duchowego, ale również kompletną tożsamością z prawem szariackim, które stoi w dużej sprzeczności z zasadami przyjętymi w krajach europejskich.
– Mam tu na myśli chociażby próby narzucania tożsamości, w tym przypadku muzułmańskiej, i pilnowania tego, by nikt z niej nie rezygnował, a także zwalczanie tych, którzy chcieliby ją porzucić. Jest to przecież jawne pogwałcenie wolności sumienia i prawa tego, by człowiek decydował o swoim życiu duchowym w sposób samodzielny – dodał.
REKLAMA
W audycji dr Piotr Ślusarczyk mówił także na temat obecności i działalności islamskich fundamentalistów w Polsce.
Rozmowę przeprowadziła Ewa Tylus.
Polskie Radio 24/db
________________________
REKLAMA
Data emisji: 08.07.2017
Godzina emisji: 17:06
Polecane
REKLAMA