X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Światowy Dzień WZW. 200 tys. osób wymaga leczenia zakażenia HCV

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 13:03
28 lipca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień WZW. Dzięki szczepieniom na HBV w Polsce uzyskano duży spadek liczby zachorowań na WZW B. Jednak ogromna większość Polaków zakażonych HCV nie zdaje sobie sprawy, że żyje ze śmiertelnie groźnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C (WZW C). O diagnostyce i leczeniu wirusa w Polskim Radiu 24 mówiła Magdalena Kożuchowska z Koalicji Hepatologicznej.
Audio
  • 28.07.2017 Magdalena Kożuchowska z Koalicji Hepatologicznej o WZW.
Dzięki szczepieniom na HBV w Polsce uzyskano duży spadek liczby zachorowań na WZW B.
Dzięki szczepieniom na HBV w Polsce uzyskano duży spadek liczby zachorowań na WZW B. Foto: EASTNEWS/UIG Medical Science

Jak wyjaśniała gość, WZW C został rozpoznany dopiero w 1989 roku i przez wiele lat nie było na niego skutecznej terapii. Stosowanym lekiem był interferon, a kuracja trwała 48 tygodni, pod warunkiem, że pacjent dobrze ją znosił. Często zdarzało się jednak, że leczenie trzeba było przerwać lub okazywało się nieskuteczne.

Dopiero od 3 lat nowe preparaty umożliwiły prowadzenie skutecznej, trwającej jedynie 3 miesiące terapii. W ocenie Magdaleny Kożuchowskiej, to zachęta do tego, by zgłosić się na leczenie. – Brutalna prawda jest taka, że ok. 700 tys. ludzi miało kontakt z wirusem. U niektórych albo nastąpiło samouleczenie, niektórzy przeszli skuteczna terapię. Niestety 200 tys. w dalszym ciągu jest zakażonych i zakaża innych nieświadomie. Tylko 40 tys. ludzi jest zdiagnozowanych – podkreśliła.

Gość tłumaczyła, że do zakażenia dochodzi przez kontakt krwi z krwią. Podkreśliła, że szczególne środki ostrożności trzeba zachować w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuatorskich itp. – Często się zdarza, że ich właściciele nie mają pojęcia, jak narażają swoich klientów. Potrzebna jest edukacja i sprawdzanie, jak zachowana jest higiena w drobnych gabinetach. Trzeba kosmetyczce patrzeć na ręce, czy np. sterylizuje nożyczki – przekonywała.

Magdalena Kożuchowska zaapelowała również do osób, które przed 1993 rokiem przeszły transfuzję krwi, by wykonali testy na obecność wirusa. Wyjaśniła, że w stacjach honorowego dawstwa, choć choroba była znana, nie zachowywano środków ostrożności.

HCV długo nie daje typowych objawów – pobolewa głowa, łamie w kościach. By zniszczyć wątrobę (spowodować marskość lub raka) wirus potrzebuje 20-30 lat. – Przez ten czas ludzie mają różne dolegliwości, a gdyby zrobili test, po prostu by go przeleczyli i odzyskali jakość życia – zaznaczyła.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 28.07.2017

Godzina emisji: 10:45


Zobacz więcej na temat: zdrowie WZW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O WZW trzeba rozmawiać!

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 20:55
To jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Z wirusami HBV i HCV, które powodują wirusowe zapalenie wątroby, żyje na świecie około pół miliarda osób. Stan wiedzy Polaków na ten temat jest zatrważająco niski, ponieważ nie wiemy jak można się zarazić oraz nie robimy także badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 20:21
Nadużywanie alkoholu, tłusta dieta i długotrwałe zażywanie leków – te czynniki w głównej mierze wpływają na zły stan wątroby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na wątrobę negatywnie działa wiele substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbaj o wątrobę

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:30
Mamy ja tylko jedną, a i tak nie dbamy o nią należycie. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych naszego ciała. Dopóki funkcjonuje, dopóty nie myślimy o niej, ale gdy zaczyna szwankować często bywa już za późno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Dniu WZW pamiętaj o wątrobie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:55
Określa się ją mianem największej biochemicznej fabryki organizmu, a jej prawidłowe funkcjonowanie stanowi warunek naszego zdrowia. Wątroba obok serca jest najważniejszym organem wewnętrznym naszego ciała, a o tym często zapominamy.
rozwiń zwiń